Záchranáři zatím našli sedm těl obětí leteckého neštěstí

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2014 16:14
Lodě dál pokračují v prohledávání oblasti havárie, akci však výrazně komplikuje špatné počasí, kvůli němuž muselo být odvoláno letecké pátrání.
Indonéský tým vyšetřovatelů míří k helikoptéře, která přivezla první těla obětí leteckého neštěstí.
Indonéský tým vyšetřovatelů míří k helikoptéře, která přivezla první těla obětí leteckého neštěstí. | Foto: Reuters

Jakarta - Z moře poblíž indonéského ostrova Borneo se dosud podařilo vylovit těla sedmi obětí nedělní nehody letounu společnosti Indonesia AirAsia.

Záchranáři ale vyvrátili předchozí informaci o tom, že jedna ze čtyř nově nalezených obětí na sobě měla záchrannou vestu. Lodě dál pokračují v prohledávání oblasti havárie, akci však výrazně komplikuje špatné počasí, kvůli němuž muselo být odvoláno letecké pátrání.

Informaci o záchranné vestě popřel člen nejužšího vedení indonéského pátracího týmu Tatang Zaenudin, který ji předtím médiím sám sdělil. "Dnes ráno jsme vyzdvihli celkem čtyři těla a jedno z nich na sobě mělo záchrannou vestu," uvedl Zaenudin dnes ráno. Později ovšem své tvrzení odvolal. "Nemáme žádnou oběť se záchrannou vestou. Tělo jsme našli v 8:20 (místního času, 2:20 SEČ), vestu v 10:32, takže tu je časová prodleva," řekl nyní agentuře Reuters.

Mezi nalezenými oběťmi je nejméně jeden člen posádky, podle šéfa pátracího týmu Henryho Bambanga Soelistyoa jde o letušku. Soelistyo upřesnil, že tři z dosud nalezených obětí byla objevena v úterý. Některé dřívější informace přitom uváděly až čtyřicet nalezených obětí.

Právě ze skutečnosti, že byly nalezeny ostatky s plovací vestou, přitom odborníci začali vyvozovat nové teorie o průběhu havárie. Kdyby to byla pravda, znamenalo by to, že alespoň část lidí na palubě se během tragédie připravovala na dosednutí na hladinu a že zkázu letadla nezpůsobila žádná náhlá porucha.

Na sonarových snímcích pořízených v oblasti, kde se letadlo patrně zřítilo, je pod hladinou vidět velký, temný objekt. Pravděpodobně jde o pohřešované letadlo, uvedla agentura Reuters s odvoláním na pátrací tým.

Podle jeho informací je objekt asi 30 až 50 metrů pro hladinou. "Modlíme se, aby to skutečně bylo to letadlo," řekl agentuře Reuters Hernanto, oficiální představitel pátracího týmu, který jako řada Indonésanů používá jen jedno jméno.

Do pátrací akce se dnes vedle desítek lodí a letadel z několika zemí zapojili také potápěči, jejichž úkolem je pokusit se objevit zařízení zaznamenávající trasu letu a dění v kabině. Akci však stejně jako v úterý komplikuje silný vítr a více než dva metry vysoké vlny.

Trosky letadla Airbus A320-200, na jehož palubě bylo 162 lidí převážně z Indonésie, záchranné týmy objevily v Jávském moři asi 160 kilometrů jižně od města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo. Kvůli identifikaci obětí vznikly speciální lékařské týmy, které budou využívat analýzu DNA.

První dvě těla už dnes dorazila do nemocnice v Pangkalan Bun a večer byla přepravena do Surabaje. Právě v tomto městě, odkud havarované letadlo odstartovalo, se dnes konají vzpomínkové akce za účasti pozůstalých.

Podle expertů zřejmě nebude ve chvíli, kdy to počasí dovolí, nijak obtížné najít černé skříňky, neboť se stroj patrně rozlomil až po nárazu na hladinu a trosky tak od sebe nebudou příliš vzdáleny.

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,8 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,6 kilometru. Podle letového dispečinku AirNav Indonesia pilot žádost nezdůvodnil, údajně to podle některých informací bylo kvůli bouři. Letová kontrola stroji povolila vystoupat jen do výšky zhruba 10,4 kilometru, neboť na původně žádané letové hladině byl jiný stroj aerolinek AirAsia.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy