Při pátečním útoku na stadión v Afghánistánu zemřelo osm lidí. K činu se zatím nikdo nepřihlásil

ČTK ČTK
19. 5. 2018 12:54
Útok v provincii Nangarhár se odehrál na fotbalovém stadiónu, kde se hodinu před páteční půlnocí hrálo kriketové utkání u příležitosti začátku postního měsíce ramadánu. Islamistické hnutí Tálibán, které obvykle stojí za násilnostmi v zemi, se od této akce distancovalo. Podle informací vybuchly tři nálože, které zabily osm lidí a dalších zhruba padesát lidí zranily.
Po útocích při kriketovém zápase zůstala na fotbalovém stadiónu i padesátka zraněných.
Po útocích při kriketovém zápase zůstala na fotbalovém stadiónu i padesátka zraněných. | Foto: Reuters

Dželálábád (Afghánistán) - Nejméně osm lidí přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění při několika explozích na stadiónu v Dželálábádu, který je správním střediskem afghánské provincie Nangarhár.

Útok se odehrál na fotbalovém stadiónu, kde se hodinu před páteční půlnocí hrálo kriketové utkání u příležitosti začátku postního měsíce ramadánu, upřesnil v sobotu podle agentury Reuters mluvčí provinčního guvernéra.

Podle něj explodovaly na stadiónu takřka simultánně tři rakety a kromě obětí na životech mezi diváky zranily ještě čtyři až pět desítek osob. Jiné zdroje hovoří o třech náložích ukrytých na stadiónu.

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Islamistické hnutí Tálibán, které obvykle stojí za násilnostmi v zemi, se od této akce distancovalo. "Naši mudžáhidové nemají nic společného s explozemi v Dželálábádu," sdělil podle agentury AFP prostřednictvím aplikace WhatsApp mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Tálibán koncem dubna oznámil začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu. Povstalci uvedli, že hlavním cílem tažení bude zajmout a zabít americké vojáky a jejich podporovatele v zemi.

Cílem Tálibánu je svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu. Jarní ofenzivu Tálibán zahajuje po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky jsou opět průchodné.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy