Při neštěstí v čínském uhelném dole zemřelo 19 horníků, příčiny nejsou známy

ČTK ČTK
24. 3. 2016 6:47
Nejméně 19 horníků zahynulo při neštěstí v uhelném dole na severu Číny. Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž došlo k tragédii v noci na čtvrtek na podzemní těžební plošině. Příčiny neštěstí se vyšetřují. Podle čínské státní televize CCTV bylo v době události pod zemí celkem 129 lidí. Velké většině z nich se podařilo dostat do bezpečí. Čínské doly dlouho patřily k nejnebezpečnějším na světě, ročně tam umíralo až několik tisíc lidí. V posledních letech díky zlepšení bezpečnosti počet smrtelných případů poklesl. Čína plánuje uzavřít mnoho dolů, aby snížila přebytek produkčních kapacit v ocelářství a dolech, což způsobí zánik stovek tisíc pracovních míst.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy