Při náletu v Pásmu Gazy zemřelo 5 lidí, z toho dvě děti

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2014 12:24
Nový konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas trvá s několika přestávkami od začátku července a vyžádal si od té doby přes 2000 obětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tel Aviv/Gaza - Při náletu v Pásmu Gazy, který v sobotu časně ráno podnikla izraelská armáda, přišlo o život pět Palestinců, z toho dvě děti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Červený půlměsíc. Nový konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamas trvá s několika přestávkami od začátku července a vyžádal si od té doby už více než 2000 obětí. Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí a po jednodenním prodloužení boje začaly znovu. K tomu, aby se obě znesvářené strany rychle vrátily k jednání, v sobotu vyzval palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Sobotní nálet na dům v centru Pásma Gazy nepřežil jeden muž, dvě ženy a dvojice dětí. Izraelská armáda oznámila, že se zaměřila na asi dvacet cílů v Pásmu, šlo třeba o odpalovače raket a úkryty zbraní. Hamas podle izraelské armády nadále ostřeloval území židovského státu raketami.

Školy pod palbou

Na izraelské straně přišlo od 8. července o život 68 lidí, většinou vojáků. V pátek zahynul při ostřelování na jihu Izraele čtyřletý izraelský chlapec. Na izraelské straně jde o první dětskou oběť současného konfliktu. Premiér Benjamin Netanjahu se již nechal slyšet, že Hamas za jeho smrt "tvrdě zaplatí".

Armádní mluvčí Peter Lerner nejprve uvedl, že minomet, ze kterého se střílelo, byl umístěn hned vedle školy, která v Gaze slouží jako útočiště pro uprchlíky pod záštitou OSN. Později se ale opravil s tím, že šlo o útočiště nikoli pod správou OSN, ale pod správou hnutí Hamas. Izrael opakovaně obvinil radikály, že k útokům využívají školy, mešity a rezidenční oblasti, a tak civilisty vystavují odvetným útokům ze strany židovského státu.

K tomu, aby bylo obnoveno jednání o příměří mezi Izraelem a Hamasem, jehož prostředníkem je Egypt, v sobotu v Káhiře vyzval palestinský prezident Abbás. Jde podle něho o to, aby "se podařilo vyhnout dalším obětem a ztrátám".

Hamas se k činu přihlásil

Boje začaly v červenci po únosu a vraždě tří Izraelců na Západním břehu Jordánu. Izrael akci okamžitě připsal Hamasu, který se k ní ale dosud nepřihlásil. Až ve čtvrtek to potvrdil jeden ze zástupců hnutí a nyní se k únosu a zabití izraelských mladíků vyjádřil i exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal.

V rozhovoru pro Yahoo News přiznal, že za činem stáli členové Hamasu, nicméně dodal, že hnutí prý neznalo v předstihu detaily celé akce. "Nicméně chápeme, že lidé žijící pod okupací jsou frustrovaní a uchylují se k různým akcím," dodal Mišal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy