Při útoku toxickým plynem v Idlíbu zahynulo 100 lidí. Máte odpovědnost, vzkazuje Tillerson Moskvě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2017 0:07
Nejméně 100 obětí za sebou zanechaly úterní letecké útoky v syrské provincii Idlíb zacílené na město kontrolované protivládními rebely. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti. Svědci z místa útoku hovoří o použití chemických zbraní. Zdroj z americké vlády citovaný agenturou Reuters oznámil, že vláda věří, že byl k útoku použit sarin. Podle agentury Reuters, která se odvolává na exilovou organizaci Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), jsou čtyři stovky lidí zraněny. Za vzdušnými údery podle SOHR stojí režim syrského prezidenta Bašára Asada, případně ruské letouny.
Turečtí zdravotníci vezou zraněného muže od syrského Idlíbu.
Turečtí zdravotníci vezou zraněného muže od syrského Idlíbu. | Foto: Reuters

Damašek - Při náletu v syrské provincii Idlíb v úterý ráno zemřelo 100 lidí, včetně žen a dětí. Čtyři stovky dalších lidí byly zraněny. Informoval o tom svaz syrských záchranných organizací (UOSSM). Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) původně hovořila o 58 raněných. Podle ní šlo o letouny syrské vlády nebo jejího podporovatele Ruska, které použily toxický plyn.

Na syrský režim jakožto na viníka ukazuje také šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová.

Kráter po leteckém útoku v Idlíbu.
Kráter po leteckém útoku v Idlíbu. | Foto: Reuters

Americká vláda je přesvědčena, že byl použit sarin. Syrská armáda ale opět odmítla, že používá chemické zbraně, a ruské ministerstvo obrany popřelo, že by jeho letadla v úterý v daném místě útočila.

Podle UOSSM může bilance dále růst, většina raněných trpí dýchacími potížemi. Sanitky převážely zasažené lidi do Turecka, které kvůli tomu mimořádně zprovoznilo jinak zavřený hraniční přechod. Turečtí zdravotníci na hranici měli na sobě protichemické obleky a plynové masky.

Damašek opět popírá chemické zbraně

Ruské ministerstvo obrany ale odmítlo, že by za akcí stály ruské stroje. A stejně tak nejmenovaný zdroj ze syrské armády agentuře Reuters popřel, že by vládní vojsko mělo chemické zbraně. Údajně je nikdy nepoužilo a ani nehodlá použít.  Zástupce syrského ministerstva zahraničí v prohlášení pro agenturu SANA útok "rozhodně odsoudil" a připsal ho "teroristickým skupinám".

"Sýrie se podrobuje všem povinnostem vyplývajícím z konvence o zákazu chemických zbraní od roku 2013, kdy ji ratifikovala," uvedl zdroj SANA.

Lidé v Idlíbu dostávají první pomoc po chemickém útoku.
Lidé v Idlíbu dostávají první pomoc po chemickém útoku. | Foto: Reuters

Letecký útok byl proveden v oblasti ovládané povstalci na severozápadě Sýrie ve městě Chán Šajchún.

Zdroj z americké vlády citovaný agenturou Reuters oznámil, že vláda věří, že byl k útoku použit sarin a "že téměř jistě" jsou pachatelem síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Zasažení sarinem se projevuje bolestmi hlavy, zúžením očních zorniček a dýchacími obtížemi, v těžkých případech se dostavuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.

Asada z činu posléze obvinil i samotný ministr zahraničí USA Rex Tillerson. "Vyzýváme Rusko a Írán, aby uplatnily svůj vliv na syrský režim a zajistily, aby se takové hrozné útoky již neopakovaly," uvedl. Moskva a Teherán podle něj nesou jako "samozvaní garanti příměří z Astany zodpovědnost za tyto mrtvé".

Bílý dům útok hodnotí jako "trestuhodný" čin, který nelze pominout. "Odporné činy", odehrávající se v Sýrii, jsou podle mluvčího Seana Spicera důsledkem "slabosti" administrativy minulého amerického prezidenta Baracka Obamy.

"Toto je přímý důsledek amerického prohlášení, že Asad není prioritou, a toho, že mu dali čas a dovolili mu zůstat u moci," uvedla v reakci na útok zástupkyně syrské opozice Basma Kudmáníová. Bílý dům na konci března uvedl, že Spojené státy musejí přijmout politickou realitu, že Asad je syrským prezidentem. Islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, v reakci na útok slíbili pomstu "zločinnému režimu" v Damašku.

"Asad sází na své spojence"

Organizace SOHR citovala místní zdravotníky. Podle nich se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst.

Francie kvůli pravděpodobnému chemickému útoku požádala, aby se sešla Rada bezpečnosti OSN. Prezident Francois Hollande obvinil syrského prezidenta Bašára Asada z masakru.

"Syrský režim bude znovu popírat svou odpovědnost za tento masakr. Stejně jako v roce 2013 Bašár Asad sází na své spojence a domnívá se, že jedná beztrestně," sdělil francouzský prezident.

"Asad bude vinen válečným zločinem, pokud režim použil chemické zbraně," uvedl také britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že svět musí Sýrii přinutit "zcela a definitivně se vzdát chemických zbraní".

SOHR i další aktivisté dlouhodobě obviňují režim prezidenta Bašára Asada z použití chemických zbraní.

Naposledy v únoru zveřejnila organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle které syrské vládní vrtulníky v loňských bojích o město Aleppo na severu Sýrie shazovaly na obytné čtvrti barely s chlórem. HRW uvedla, že vycházela z rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií.

V srpnu v roce 2013 zemřely při útoku sarinem stovky lidí v oblasti Ghúta, nedaleko syrské metropole Damašku. Podle různých zdrojů to bylo 300 až 1700 obětí.

Kvůli občanské válce se jen těžko dařilo nezávisle vyšetřit celou tragédii. Inspektoři OSN ale nakonec došli k závěru, že zabíjely rakety ze skladů syrské armády.

Pro mě i pro ostatní je jednoduše lepší odejít bez úhony, utekli jsme z Damašku, mír v Sýrii neočekávám v řádu měsíců, doufám, říká syrský uprchlík. | Video:
 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy