Při náletu koalice pod vedením USA v Sýrii zahynul vůdčí představitel Fronty dobytí Sýrie i jeho syn

ČTK ČTK
6. 1. 2017 17:15
Vůdčí představitel Fronty dobytí Sýrie i jeho syn zahynuli při náletu mezinárodní koalice pod vedením Spojených států v Sýrii. Kde přesně k náletu došlo, radikálové neupřesnili. V zemi má platit již týden příměří, za jehož dojednáním stály Rusko a Turecko. Z porušování klidu zbraní se vzájemně obviňují syrský režim a opozice.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Damašek – Při náletu v Sýrii přišel o život vůdčí představitel Fronty dobytí Sýrie (dříve Fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu), která je jednou z hlavních radikálních organizací v zemi. Zahynul i jeho syn. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení skupiny.

Fronta dobytí Sýrie uvedla, že šajcha Júnise Šuaíba, který byl členem takzvané šúry, tedy poradní rady, usmrtily letouny mezinárodní koalice pod vedením Spojených států. Kde přesně k náletu došlo, již radikálové neupřesnili.

Ozbrojenci z bývalé Fronty An-Nusra jsou jednou z nejsilnějších skupin v severozápadní syrské provincii Idlib. Terčem útoku se stali tento týden již podruhé. V úterý opoziční aktivisté informovali o náletech na budovu, kterou Fronta dobytí Sýrie využívala a o úmrtí nejméně 30 lidí. Mezi mrtvými bylo údajně i několik velitelů skupiny, která tehdy z leteckých úderů opět obvinila mezinárodní koalici.

V zemi má platit již týden příměří, za jehož dojednáním stály Rusko a Turecko. Z porušování klidu zbraní se vzájemně obviňují syrský režim a opozice. Moskva již minulý týden uvedla, že do příměří nebudou zahrnuty teroristické skupiny, jako je Islámský stát nebo právě Fronta dobytí Sýrie.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy