Při náletu arabské koalice v Jemenu zemřelo až 45 lidí

ČTK ČTK
7. 6. 2015 13:11
Mezi obětmi je také 20 civilistů včetně žen a dětí. Přes sto dalších lidí bylo zraněno.
Jeden ze spojeneckých náletů zasáhl v jemenské metropoli Saná muniční sklad.
Jeden ze spojeneckých náletů zasáhl v jemenské metropoli Saná muniční sklad. | Foto: Reuters

Saná - Při náletech koalice vedené Saúdskou Arábií bylo dnes v centru Saná zabito až 45 lidí, z toho údajně 20 civilistů. Arabská koalice zasáhla areál armádního štábu v centru jemenské metropole v době, kdy se tam shromáždili vojáci, aby si vyzvedli poukázky na žold.

Mezi oběťmi je podle vládních zdrojů 25 vojáků. Agentura Saba řízená šíitskými povstalci později uvedla, že zabito bylo také 20 civilistů, včetně žen a dětí. Tento údaj potvrdily agentuře AFP nemocniční zdroje. Přes sto dalších lidí bylo podle Saby zraněno.

Dnešní nálety podle agentury AP výrazně devastovaly armádní areál a poškodily i několik sousedních domů.

Aliance několika arabských států od konce března bombarduje šíitské povstalce a jednotky věrné bývalému prezidentu Alímu Abdalláhovi Sálihovi, které kontrolují Saná a velkou část země. Koalice prohlašuje, že chce pomoci exilovému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu vrátit se k moci.

Od té doby, co aliance arabských států zahájila své vojenské operace, saúdskoarabské síly a jemenští šíité po sobě přes hranici střílejí. V sobotu Saúdská Arábie oznámila, že sestřelila raketu Scud, kterou na její území údajně vypálili z Jemenu šíitští povstalci a jejich spojenci.

Organizace spojených národů pozvala strany účastnící se bojů v Jemenu k rozhovorům na 14. červen do Ženevy. Souhlas s tím vyslovila nejprve jen vláda prezidenta Hádího, v pátek návrh přijali i šíitští povstalci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy