reklama
 
 

Při náletech v Iráku byl zraněn mluvčí Islámského státu, oznámila vláda v Bagdádu

AKTUALIZOVÁNO 9. 1. 2016
V bojích v Iráku byl zraněn mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Podle vlády byl zraněn před několika dny při leteckém útoku poblíž města Barvána v provincii Dijála. Ztratil mnoho krve a byl převezen do Mosulu, uvedla armáda. Adnání je ze syrské provincie Idlib a v minulosti bojoval v Iráku v řadách Al-Káidy. Před deseti lety byl v zajetí amerických vojáků v Iráku, teď je řazen k hlavním propagandistům organizace. V roce 2014 prohlásil, že se Islámský stát snaží založit moderní chalífát. Podle Williama McCantse z centra Brookings by ztráta Adnáního byla velkou ztrátou pro vůdce IS abú Bakra Bagdádího. "Uvažovalo se o něm jako o možném nástupci Bagdádího," vysvětlil.

Bagdád - V bojích v Iráku byl zraněn mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Ve svém prohlášení to oznámila irácká vláda. Na severu Iráku údajně turecká armáda odrazila v noci na pátek útok IS na výcvikový tábor Bašika, kde mají Turci cvičit irácké dobrovolníky. Irácká armáda ale v pátek večer popřela tvrzení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že se turecké síly staly v zemi terčem útoku.

Mluvčí Islámského státu Adnání prý byl zraněn před několika dny při leteckém útoku poblíž města Barvána v provincii Dijála. Ztratil mnoho krve a byl převezen do Mosulu, uvedla armáda. Adnání je ze syrské provincie Idlib a v minulosti bojoval v Iráku v řadách Al-Káidy. Před deseti lety byl v zajetí amerických vojáků v Iráku, teď je řazen k hlavním propagandistům IS. V roce 2014 prohlásil, že se Islámský stát snaží založit moderní chalífát. Podle znalce IS Williama McCantse z centra Brookings by ztráta Adnáního byla velkou ztrátou pro vůdce IS abú Bakra Bagdádího. "Uvažovalo se o něm jako o možném nástupci Bagdádího," řekl McCants. Adnání prý je Bagdádího poradce.

Podle mezinárodní koalice, která bojuje v Iráku, se v oblasti Barvány už týden intenzivně bojuje a IS tam přišel o víc než 100 lidí. Barvána leží v blízkosti města Hadísa, kde irácká armáda zahájila ofenzivu proti IS.

Turecko dnes oznámilo, že se jeho armádě podařilo v noci na dnešek odrazit útok IS na výcvikový tábor Bašika v Iráku a že při tom IS ztratil 18 lidí. Prezident Erdogan prohlásil, že turecká armáda ztráty nemá.

Velení irácké armády nicméně dnes večer popřelo, že by se turecké jednotky v severním Iráku staly terčem bojovníků Islámského státu. "Velení armády popírá, že došlo k teroristickému útoku na pozice tureckých sil v táboře Bašika ze strany Islámského státu," oznámila dnes turecká televize.

Tábor Bašika byl již v prosinci předmětem sporů mezi Irákem a Tureckem. Tábor leží asi 30 kilometrů severovýchodně od Mosulu a podle Ankary byl založen téměř před rokem na žádost guvernéra Mosulu a ve spolupráci s iráckým ministerstvem obrany. Úkolem vojáků bylo cvičit irácké dobrovolníky. Irácká vláda ale popřela, že se na tom s Tureckem dohodla, a obvinila Ankaru z narušení svrchovanosti Iráku.

Při prosincovém útoku IS na tento tábor byli zraněni čtyři turečtí vojáci. Turecko tehdy na místo povolalo posily včetně tanků, čímž vyprovokovalo ostrou reakci Bagdádu. Turecko pak po intervenci USA část svých vojáků z Iráku stáhlo a kolik jich na místě zůstalo, není jasné. Erdogan dnes řekl, že nový útok je důkazem toho, že Turecko jednalo správně, když na místo vyslalo svůj kontingent. Podle něj Turecko jedná v souladu s mezinárodním právem. Tábor leží v provincii Ninive, kterou IS v roce 2014 obsadil a v níž Bagdád téměř žádné jednotky nemá. Dlouho se ohlašuje operace na osvobození Mosulu, který je provinčním střediskem.

autor: ČTK | 8. 1. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama