Kdo udrží zbraň, bojuje, hlásí Kurdové z Hasaky. Půlku města ovládají oni, půlku Asad

ČTK ČTK
19. 8. 2016 21:45
Při náletech na syrské město Hasaká zahynuly za uplynulých 48 hodin desítky lidí, uvedl mluvčí kurdských milic YPG Redur Xelil. Syrské kurdské úřady rovněž z města ležícího na severovýchodě země evakuovaly tisíce civilistů. Oblast je již druhým dnem terčem intenzivního ostřelování ze strany vládních letounů.
Kurdové ostřelují pozice Islámského státu u Mosulu.
Kurdové ostřelují pozice Islámského státu u Mosulu. | Foto: Reuters

Damašek -  Podle mluvčího kurdských milic YPG Redura Xelila se v Hasaká odehrává nejprudší bitva mezi kurdskými milicemi a syrskou armádou za uplynulých více než pět let občanské války v Sýrii. "Hasaká je nyní svědkem opravdové války," citovala mluvčího agentura Reuters. Hasaká je rozdělená na zóny, které ovládají Kurdové a část pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada.

Kdo udrží zbraň, bojuje

Většina evakuovaných jsou ženy a děti. "Kdokoli dokáže udržet zbraň, bojuje proti režimu a jeho gangům," uvedl Xelil. Poprvé vládní letouny oblast ostřelovaly ve čtvrtek.

Syrská armáda v pátek na situaci ve městě poprvé oficiálně reagovala. Tvrdí, že boje v Hasaká vypukly v důsledku toho, že se kurdské bezpečnostní složky snažily město obsadit. Vojáci na to proto reagovali a zaměřili se na ozbrojené skupiny. Odpověď armády byla podle prohlášení "přiměřená" a jakékoli další podobné akce se setkají se stejnou odezvou.

USA chtějí ochránit své poradce

Američany vedená koalice v reakci na bombardování Hasaky vyslala do oblasti svůj letoun, který má za úkol chránit americké poradce, kteří pomáhají kurdským jednotkám. Oznámil to v pátek mluvčí Pentagonu Jeff Davis.

"Šlo o opatření k ochraně koaličních jednotek," uvedl. "Dali jsme najevo, že americký letoun bude bránit pozemní jednotky v případě, že budou ohroženy," dodal. Letadlo do oblasti dorazilo, když syrské vládní letouny již odlétaly. Nikdo nebyl zraněn, doplnil Davis.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, uvedla, že kurdské jednotky získaly v nedávné době pod kontrolu další území v jižní části Hasaky. Podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR boje vypukly tento týden a provládní milice zadržely několik kurdských mladíků. Kurdské bezpečnostní složky na to reagovaly postupem do vládou držených oblastí. I aktivisté ze SOHR potvrdili, že z bojové zóny prchá množství civilistů. Tamní nemocnice navíc nemají dostatek krve a léků, aby pomohli všem zraněným.

Kurdské milice YPG bojují v Sýrii a Iráku proti teroristům z organizace Islámský stát (IS) a jsou podporované západní koalicí v čele se Spojenými státy. Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků.

Pětiletý syrský chlapec Umrán Dakníš mír ve své rodné zemi nikdy nezažil. Naopak se nyní sám stal hlavní tváří utrpení místních dětí a jejich rodin. | Video: Kateřina Vítková
 

Právě se děje

Další zprávy