Při makedonských volbách se střílelo. Premiér vyhrál

2. 6. 2008 9:10
Smrt a zranění následkem přestřelky. Na severu volby zastaveny.
Na volební místnosti dohlížela makedonská policie, přesto jeden člověk zahynul a devět dalších bylo postřeleno.
Na volební místnosti dohlížela makedonská policie, přesto jeden člověk zahynul a devět dalších bylo postřeleno. | Foto: Reuters

Skopje - Makedonské parlamentní volby v neděli provázelo násilí.

Ve městě Aracinovo při přestřelce mezi albánskými ozbrojenci a armádou, jež dohlížela na průběh hlasování, zahynul jeden muž.

Dalších devět lidí bylo postřeleno a zraněno. Centrální komise poté v této a dalších Albánci obydlených oblastech pozastavila průběh voleb.

Triumf premiéra

Jisté ale už teď je, že skončily úspěchem pro úřadujícího premiéra Nikolu Gruevského. Jeho konzervativní a proevropská strana VMPRO-DPMNE jasně vyhrála a získala v parlamentu většinu.

Gruevski chce dovést Makedonii na Evropské unie a Severoatlantické aliance. Šéfka opozičního Sociálně-demokratického svazu Radmila Sekerinská už uznala porážku.

Dosavadní premiér Nikola Gruevski
Dosavadní premiér Nikola Gruevski | Foto: Wikipedia Commons

Pozorovatelé z OBSE nicméně uvedli, že volby neproběhli zcela podle mezinárodních demokratických standardů.

Třenice mezi Albánci

Čtvrtinu ze dvou milionu Makedonců tvoří etničtí Albánci.

Etnické a politické napětí se zvýšilo po vyhlášení nezávislosti sousedního Kosova. Makedonská vláda odmítala nezávislost Kosova uznat, což vedlo k odchodu albánské strany z vlády a k předčasným parlamentním volbám.

Na albánské politiky a jejich kanceláře před volbami někdo opakovaně zaútočil. Podle všeho šlo ale hlavně o spory mezi jednotlivými albánskými stranami. Jeden z předních představitelů albánského politického uskupení DUI Ali Ahmeti byl postřelen.

K rozsáhlým potyčkám mezi albánskou menšinou a ostatními obyvateli země docházelo hlavně v roce 2001, kdy stála Makedonie na pokraji občanské války.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Čtěte také

Spory s Řeky o název země

Vedle neshod ohledně statutu Kosova byla dalším důvodem rozpadu vlády frustrace a vládní roztržka poté, co Makedonie - navzdory očekáváním - nedostala na dubnovém zasedání NATO v Bukurešti pozvánku do Severoatlantické aliance.

Vstup Makedonie zablokovalo Řecko, které je se svým sousedem ve sporu ohledně názvu Makedonie. Řekové tvrdí, že název označuje severní oblasti Řecka a požadují, aby Makedonie svůj název změnila.

Dosavadní předseda vlády a vítěz voleb Nikola Gruevski na Řeky po summitu NATO ostře útočil. Řecku nechce ustupovat a název země nehodlá měnit.

Dalšími tématy voleb byly stagnující ekonomika a vysoká, až třicetiprocentní nezaměstnanost.

 

Právě se děje

Další zprávy