Kalifornské peklo stále žhne. Požáry zabily už 40 lidí a z domů vyhnaly 100 000 obyvatel

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2017 6:45
Kalifornští hasiči za sebou mají nejtragičtější týden v historii. Lesní požáry, které vypukly před týdnem, sice pomalu slábnou, ale záchranáři zatím stále vyhráno nemají. Počet obětí stoupl na 40 a zničených domů je jen proti pátku o 2000 více.
Požáry v Kalifornii, říjen 2017
Požáry v Kalifornii, říjen 2017 | Foto: Reuters

Sacramento - Již 40 lidí zahynulo podle nové bilance při lesních požárech na severu Kalifornie. Ohně tam hoří od minulého víkendu a evakuováno kvůli nim bylo už 100 000 osob.

Pohřešovány jsou stovky lidí, které jako nezvěstné většinou nahlásili jejich příbuzní či přátelé. Úřady věří, že většina z nich o sobě pouze nedala vědět, ale je v pořádku. Předpokládá se nicméně, že počet mrtvých ještě stoupne, napsala v neděli agentura Reuters.

V sobotu bylo hlášeno obětí 35, od té doby úřady potvrdily dalších pět mrtvých. Bilance požárů roste, jak záchranáři prohledávají trosky sežehnutých domů.

Hasiči v současné době bojují s 16 velkými požáry v oblasti severně od San Franciska. Nejhůře postižen je okres Sonoma, který registruje 22 obětí a nadále také asi 220 nezvěstných. Během soboty muselo být evakuováno 3000 lidí z města Santa Rosa a z nedalekého města Sonoma dalších 250. V Santa Rose srovnaly plameny se zemí celé čtvrti.

V malebném městečku Calistoga, které se nachází v údolí Napa a kam turisté jezdí za ochutnávkami vína a horkými prameny, bylo evakuováno všech 5000 obyvatel. Městečko, kterému podle všeho hrozila zkáza, zachránil fakt, že silný vítr se na poslední chvíli obrátil a začal vát směrem od města. Starosta Chris Canning však varoval, že Calistoga ještě nemá vyhráno, protože vítr se zase může otočit nepříznivým směrem.

S plameny bojuje přes 10 000 hasičů, jimž na některých místech pomáhají i vězni pod dohledem vězeňských dozorců. Vězni například hloubí příkopy, které mají zabránit postupu ohně.

V pátek zaznamenaly hasicí čety první větší úspěchy a počet požárů se snížil, sušší počasí a rychle se měnící vichry ale práci hasičů v sobotu znovu zkomplikovaly. Mluvčí kalifornských hasičů Antonio Negrete již dříve odhadl, že by požáry mohly být pod kontrolou do 20. října, ale nynější větrné počasí může dobu likvidace požárů prodloužit.

Jízda peklem. Policisté projeli mohutným požárem v Kalifornii | Video: Sonoma Sheriff
 

Právě se děje

před 26 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy