Při karnevalu na Haiti zasáhl proud alegorický vůz, 20 obětí

ČTK ČTK
17. 2. 2015 22:25
O elektrický drát podle očitých svědků zavadil zpěvák hudební skupiny, která na voze jela.
Haiťané čekají na zprávy o obětech karnevalového neštěstí.
Haiťané čekají na zprávy o obětech karnevalového neštěstí. | Foto: Reuters

Port-au-Prince / Rio de Janeiro - Nejméně 20 lidí zahynulo v úterý během karnevalu v haitské metropoli Port-au-Prince, když jeden z alegorických vozů zasáhl elektrický proud. Sedm lidí zabil proud přímo na voze, další oběti si vyžádala následná tlačenice, když lidé v panice utíkali. Na 60 lidí bylo zraněno, uvedly světové agentury.

Podobné neštěstí se stalo v úterý i v Brazílii, když při karnevalu na předměstí Ria de Janeiro zabil proud tři muže. Jedna z dekorací nahoře na alegorickém voze zavadila o dráty a proud zasáhl muže, kteří vůz s kovovým rámem v tu chvíli tlačili.

"Viděla jsem padat ten drát a taky spoustu jisker a pak jsem utekla, abych si zachránila život," řekla o haitském neštěstí dvaadvacetiletá Natacha Saint Fleurová, citovaná agenturou AP. O drát podle očitých svědků zavadil zpěvák hudební skupiny, která na voze jela.

Na místo neštěstí se sjely sanitky. Před nemocnicí a před márnicí, kam byli převezeni zranění a mrtví, se shromáždily stovky příbuzných. Situace na místě je podle agentur nepřehledná, některé zdroje hovoří o 18 mrtvých a 46 zraněných.

Při karnevalech na Haiti i jinde ve světě je podle agentury AP běžné, že jeden z členů posádky alegorického vozu je pověřen nadzvedáváním nízko visících drátů vysokého napětí tak, aby vůz mohl projet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy