Při hinduistickém svátku zahynulo v Indii 36 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 2. 2013 11:12
Neštěstí předcházela davová panika na nádraží ve městě Iláhábád

Dillí - Šestatřicet mrtvých a zhruba stejný počet zraněných.

Taková je dosavadní bilance neštěstí, k němuž došlo v neděli v indickém Iláhábádu  na tamním přeplněném vlakovém nádraží.

Mezi poutníky, kteří přijeli k soutoku řek Gangy a Jamuny kvůli hinduistickému svátku Kumbh mélá, totiž vypukla masová panika.

Vyvolalo ji zhroucení zábradlí na části mostu pro pěší u nádraží, řada lidí z něj pak spadla. Na nádraží byly v tu chvíli desetitisíce lidí a podle svědků tam vypukl naprostý chaos.

"Na nástupištích bylo příliš mnoho lidí. Stanice byla přeplněná," popsal situaci na míst ministr železnice Paván Kumar Bansal.

Kumbh mélá je jedním z největších náboženských shromáždění na světě. Podle očekávání se do vod řeky během 55 dnů ponoří až 100 milionů poutníků, kteří věří, že koupelí v posvátných vodách ze sebe rituálně smyjí hříchy.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy