Při explozi bomby bylo v Instanbulu zraněno 32 osob

Zahraničí Zahraničí
31. 10. 2010 15:26
Za útokem mohou být Kurdové, extrémní levice stejně jako al-Káida.

Istanbul - Dvaatřicet osob bylo zraněno při explozi bomby, kterou na sobě na náměstí Taksim v centru Istanbulu odpálil sebevražedný atentátník. 

Mezi zraněnými je patnáct policistů. Podle prvních zpráv byl útočníkem muž. Dvě z osob jsou zraněny těžce, celkem devět lidí zůstalo hospitalizováno. Původní informace hovořily o dvaadvaceti zraněných.

"Zdá se, že se jednalo o sebevraždeného útočníka," citovala agentura Reuters policejního ředitele Husejna Capkina. "Terčem útoku byl policejní sbor, není však jasné, kdo za ním stojí."

V Istanbulu útočily v minulosti extrémně levicové bojůvky, povstalci z Kurdské strany pracujících (PKK) i al-Káida.

V roce 2003 zahynuo při sérii pumových útoků, k níž se přihlásili místní islamisté napojení na celosvětovou teroristickou síť Usámy bin Ládina, 57 lidí.

Policie okolí náměstí Taksim uzavřela a zranění byli okamžitě rozvezeni do istanbulských nemocnic.

Podle jednoho z řidičů taxi se ke skupince policistů přiblížil přibližně třiatřicetiletý muž, aby se zeptal na cestu. V příštím okamžiku pak odpálil nálož.

Podle stanice BBC bomba muže roztrhala na kousky. Útok se odehrál poblíž památníku z roku 1928 připomínajícího vznik novodobého Turecka.

Turecká policie zatkla v minulých týdnech několik osob, jež podezřívala, že podporují tálibánské povstalce bojující proti USA a jejich spojencům v Afghánistánu.

PKK přišla přede dvěma měsíci s nabídkou příměří, tu však turecká armáda neakceptovala. 

 

Právě se děje

Další zprávy