Při erupci japonské sopky Ontake zemřelo více než 30 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2014 21:50
Počet ztracených lidských životů ale může být vyšší, protože se nadále mluví o nezvěstných osobách.
Z Ontake stále stoupá vulkanický dým.
Z Ontake stále stoupá vulkanický dým. | Foto: Reuters

Tokio - Při sobotní nečekané erupci sopky Ontake na hlavním japonském ostrově Honšú asi zemřelo přes 30 lidí. V neděli o tom informovala japonská policie. V oblasti, která je na podzim oblíbeným cílem výletníků, podle médií zasahuje na 550 záchranářů. Oběti pravděpodobně zemřely na zástavu srdce. Úřady úmrtí oficiálně nepotvrzují, dokud těla neprohlédne lékař.

Odpovědní činitelé nesdělili žádné podrobnosti, jak oběti skonaly. Média nicméně uvedla, že některé byly nalezeny v chatě nedaleko vrcholu vulkánu, zatímco další ležely v až půlmetrové vrstvě popela. Policie sdělila, že zatím byli identifikováni dva ze čtyř potvrzených mrtvých. Jde o muže ve věku 23 a 45 let.

Počet ztracených lidských životů ale může být vyšší, protože se nadále mluví o nezvěstných osobách. Jejich počet ale není jasný a stále se zjišťuje.

Původně na 3067 metrů vysoké sopce uvízlo kolem 250 lidí, mezi nimi i děti. Většině se podařilo dostat do bezpečí ještě v sobotu, ale zhruba 40 turistů, mezi nimi i zranění, muselo strávit noc v některé z chat na svazích hory. Erupce sopky pokračovaly i v noci na neděli, zachraňovat výletníky z hory proto nebylo v sobotu možné.

Lidi ze svahů sopky, po jejíž erupci zůstalo okolí pokryté vrstvou popela, odvážejí armádní vrtulníky, na záchranné akci se podílejí také policisté a hasiči.

Zvuk podobný bouřce, pak dým

"Ozval se zvuk podobný bouřce a nebe zahalil dým," popsal japonské agentuře Kjódó provozovatel chaty ležící v oblasti sopky, která je vysoká 3067 metrů a naposledy vybuchla v roce 2007.

Okolí pokryla 15 centimetrů silná vrstva popílku. Úřady varovaly obyvatele a výletníky v okruhu čtyř kilometrů od sopky před padajícími kameny a popelem.

Výbuch se nedal předvídat

Aerolinky musely kvůli erupci změnit trasu některých letů, na tokijském mezinárodním letišti Haneda je ale podle agentury Reuters provoz normální.

Japonský premiér Šinzó Abe nařídil armádě, aby se podílela na záchranné akci. Kvůli hrozbě další erupce ale záchranáři budou v práci pokračovat až v neděli ráno.

Zástupce meteorologického ústavu uvedl, že nynější výbuch se nedal předvídat. Nastal právě v době, kdy oblast sopky Ontake zažívá rušné období, turisté tam jezdí obdivovat krásy podzimní přírody.

 

Právě se děje

Další zprávy