reklama
 
 

Při demonstracích ve Venezuele zemřelo jedenáct lidí. Na západě Caracasu evakuovali porodnici

AKTUALIZOVÁNO 21. 4. 2017
Protesty v jihoamerické Venezuele si v noci na pátek vyžádaly jedenáct obětí, část údajně při rabování a další byli zastřeleni. Informovala o tom agentura AFP. Dalších šest osob bylo ve čtvrti El Valle zraněno. Venezuelané od začátku dubna demonstrují za předčasné volby a dodržování demokracie. Zemřelo při nich celkem již 20 lidí.

Caracas - Při demonstracích ve venezuelské metropoli Caracasu přišlo v noci na pátek o život 11 lidí, část údajně při rabování a další byli zastřeleni. Podle tiskových agentur to oznámila venezuelská prokuratura, podle níž během demonstrací, které se rozhořely začátkem dubna, už zemřelo 20 lidí.

Prokuratura v prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že osm osob bylo zabito elektrickým proudem při neštěstí, k němuž došlo, když rabující skupina vnikla do pekárny v dělnické čtvrti El Valle. Kromě toho tam "při násilných činech" utrpělo zranění šest lidí. Žádné podrobnosti o zbylých mrtvých z noci na dnešek prokuratura neuvedla, kromě obecné zmínky o zastřelení.

Není jasné, zda mezi 11 mrtvými je započten i muž, který byl zastřelen a byl doposud považován za jedinou oběť uplynulé noci.

Čtvrteční protesty se protáhly až do pátečního rána, zejména na západním předměstí hlavního města.

V obvodu Valle bylo z místní porodnice evakuováno 54 dětí. "Ozbrojené skupiny najaté opozicí napadly porodnici s 54 dětmi," napsala na Twitteru venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová.

Opozice ale tuto verzi odmítla. "Všichni ví, že porodnici museli evakuovat kvůli slznému plynu, který tam šíří diktátorský režim," reagoval místopředseda parlamentu Freddy Guevara.

"Včera (ve čtvrtek) se kolem deváté nebo desáté večer začaly dít děsivé věci. Přišla sem skupina lidí se zbraněmi… a začala rabovat," citoval Reuters vlastníka menšího supermarketu v El Valle. "Bezpečnostní situace není v rukou vlády. Přišli jsme tady o všechno," dodal postižený majitel.

Protesty nekončí

Na sobotu opozice chystá "pochody ticha" k sídlům biskupské konference ve všech státech země za nejméně desítku obětí, které od začátku měsíce při demonstracích přišly o život. V pondělí chtějí Venezuelané blokovat hlavní silniční tahy v zemi.

Nejnovější demonstrace se konají od začátku dubna téměř každý den, tuto středu ale vyvrcholily odhadovanou účastí několika milionů lidí.

Spouštěčem protestů bylo rozhodnutí Nejvyššího soudu převzít pravomoce parlamentu, v němž má většinu opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem veřejnosti zrušil, protesty ale pokračují, neboť podobné kroky blokující práci poslanců činí Nejvyšší soud už více než rok.

Hlavními požadavky opozice jsou předčasné prezidentské volby, propuštění politických vězňů, humanitární koridor pro dodávky potravin a léků a plné uznání pravomocí parlamentu.

Kromě toho opozice kritizuje skutečnost, že se minulý rok v prosinci měly konat volby guvernérů a dosud není znám jejich nový termín.

Prezidentské volby by se podle řádného termínu měly konat v poslední třetině roku 2018. Opozice se ale už přes rok snaží o uspořádání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura, jehož vládu viní z hluboké ekonomické a politické krize. Prezidentovi nakloněný Nejvyšší soud a národní volební komise ale úsilí opozice všemožně blokují.

Záběry z pekařství ve venezuelském Caracasu ukazují vyloupení podniku za bílého dne. Obyvatelé krizí zkoušené země se uchylují k zoufalým činům. | Video: Reuters |  02:19

autor: ČTK | 21. 4. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama