Po dalších protestech v pásmu Gazy zůstal jeden mrtvý a nejméně 500 zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2018 19:40
Na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy už třetí pátek za sebou protestují Palestinci.
Páteční bouře na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy.
Páteční bouře na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy. | Foto: Reuters

Gaza - Při pátečních protestech Palestinců v Pásmu Gazy u hranic s Izraelem, bylo zraněno přes 500 lidí. Většinu zranily gumové projektily či slzný plyn, ale přes 120 Palestinců postřelila izraelská armáda.

Jeden z prostestujících Palestinců střelným zraněním podlehl, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Palestinská hnutí organizují protesty, jež mají trvat do poloviny května, za návrat na území někdejší Palestiny, kde je nyní Izrael, a za ukončení izraelské blokády Pásma Gazy.

Dnešní události na hranicích Gazy s Izraelem jsou už třetím pátečním protestem Palestinců v řadě, při minulých dvou přišlo o život 30 Palestinců. Dnešních protestů se účastnilo podle izraelské armády na 10 000 lidí, minulý pátek jich bylo o 10 000 více a týden předtím přišlo na 30 000 Palestinců.

Palestinští demonstranti v pátek opět v pěti lokalitách u hraničního plotu házeli kameny a zapalovali pneumatiky. Někteří házeli zápalné láhve a výbušniny. Mluvčí izraelské armády řekl, že vojáci použili ostrou munici a další prostředky k rozhánění davu včetně slzného plynu.

Izraelská armáda v důsledku nejnovějších událostí čelí kritice ochránců lidských práv, podle kterých vojáci střílí i na demonstranty, kteří nepředstavují bezprostřední bezpečnostní riziko.

Protesty se pořádají u hranice od 30. března a mají pokračovat do poloviny května, tedy do 70. výročí vzniku Izraele. Palestinci si toto výročí připomínají jako "nakbu" - katastrofu. Po vzniku Izraele 14. května 1948 propukla první izraelsko-arabská válka, při níž bylo zničeno na 400 palestinských vesnic. Z nového státu tehdy uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

Izraelské vlády odepírají palestinským rodinám právo návratu ze strachu, že by Izrael v důsledku toho nebyl státem, kde Židé tvoří většinu populace, napsala agentura Reuters.

"Někteří lidé si myslí, že jsme idioti, pokud věříme, že nás Izraelci pustí přes hranici, třeba nepustí, ale budeme se vždy snažit o návrat," uvedl sedmatřicetiletý demonstrant Ahmad z kopce v Gaze nad hraničním plotem.

Stejně jako většina ze dvou milionů obyvatel chudé Gazy, je Ahmad potomkem uprchlíků z Jaffy, pobřežního izraelského města, které leží jižně od Tel Avivu. "Není tu mír, není tu práce, není tu žádná budoucnost, tak jaký rozdíl by bylo zemřít? Pokud umřeme, tak ať to není nadarmo," dodal Ahmad, který nechtěl uvést celé jméno ze strachu z izraelské odvety.

Izraelská armáda předem varovala, že vojáci mají rozkaz střílet na ty, kdo se přiblíží k hranici. Na místo nasadila tanky i odstřelovače. Armáda ale vyšetřuje i několik případů, kdy při minulých pátečních protestech vojáci stříleli nejen na lidi těsně u hranice.

Palestinské hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá od roku 2007, akci označuje za Pochod návratu. Podle vedení Hamásu nakonec bude hraniční plot odstraněn a Palestina osvobozena - tedy Izrael zničen.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman ve čtvrtek Hamásu vzkázal, "že nemá šanci a měl by změnit kurz". "Nás nikdy neporazíte," řekl u příležitosti ukončení každoroční připomínky holokaustu. "Duch, naděje a víra nás provázely při holokaustu a za války o nezávislost a jsou silnější než všichni naši nepřátelé i ti, kdo nás nenávidí," řekl Lieberman.

 

Právě se děje

Další zprávy