Při dalších pěti útocích na Izraelce zemřeli čtyři Palestinci

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2015 22:01
Čtyři Palestinci v sobotu zemřeli při útocích na Izraelce. Izraelsko-palestinské násilí si od začátku října vyžádalo na 40 mrtvých, z nichž přes třicet byli Palestinci. Příčinou jsou spory o jeruzalémskou Chrámovou horu, významnou pro islám i judaismus.
Izraelští vojáci v Hebronu - Ilustrační foto
Izraelští vojáci v Hebronu - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jeruzalém - Při dalších útocích noži na Izraelce dnes zemřeli čtyři Palestinci a další byl postřelen. Tři z těchto incidentů se odehrály u Hebronu na palestinském Západním břehu Jordánu a dva v Jeruzalémě.

Nová vlna násilí si od začátku října vyžádala osm mrtvých Izraelců a zhruba čtyřicet Palestinců, z nichž 19 byli podle izraelských úřadů útočníci a další zemřeli ve střetech s policií a vojáky.

Podle izraelských sdělovacích prostředků přišel ráno Palestinec vyzbrojený nožem ke kontrolnímu stanovišti u židovské enklávy v Hebronu a snažil se pobodat izraelského vojáka. Když se mu to nepodařilo, vrhl se na nejbližšího izraelského civilistu, který byl ale ozbrojen a útočníka zabil.

Agentura Reuters uvedla, že Palestinci mají v případě incidentu u Hebronu jinou verzi. Údajný palestinský svědek střetu uvedl, že naopak izraelští osadníci zaútočili na neozbrojeného Palestince.

V Jeruzalémě policejní hlídka ve východní části města vyzvala šestnáctiletého Palestince, aby předložil doklady totožnosti; poté, co muž vytasil nůž a pokusil se jednoho z policistů bodnout, hlídka ho zastřelila. Další útočící Palestinec byl zastřelen, když se pokoušel bodnout člena pohraniční stráže u silničního zátarasu na severním okraji Jeruzaléma.

Lehce zraněna byla izraelská policistka, již napadla nožem Palestinka u Hebronu. Izraelka se rychle vzpamatovala, na útočnici vystřelila a zabila ji. Lehké zranění utrpěl večer i izraelský voják u Hebronu, na něhož zaútočil nožem další Palestinec. Armáda uvedla, že útočník byl zneškodněn střelbou a vážně zraněn.

Útoky začaly poté, co znovu propukly spory o jeruzalémskou Chrámovou horu. Mezi Palestinci se rozšířily pověsti, že Izrael chce na místě významné pro islám i judaismus převzít pod kontrolu, což izraelská vláda důrazně popírá.

Takřka každodenní útoky vyvolaly po celém Izraeli paniku a zvýšily obavy z nového kola těžkého násilí. Izrael zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a poslal posily do nejcitlivějších částí země. K opatřením patří i uvolnění režimu vydávání zbrojních pasů. Někteří z politiků občany vyzývají, aby se ozbrojili, aby byli schopní se sami bránit.

Izrael také oznámil, že bude demolovat domy usvědčených útočníků a neumožní je znovu postavit. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) vyzval vládu, aby zastavila plán na zničení domů šestice Palestinců obviněných z trestných činů. Podle organizace jde o nespravedlivý kolektivní trest, který postihuje i osoby, jež se ničeho nedopustily.

V pátek se kvůli situaci sešla mimořádně Rada bezpečnosti OSN a Palestinci žádali o mezinárodní ochranu, jelikož "bezbranný palestinský národ" čelí "izraelské agresi". Příští týden má o novém napětí jednat v Berlíně s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký ministr zahraničí John Kerry.

Izrael tvrdí, že Palestince podněcuje k násilí palestinské vedení. Velvyslanec Izraele při OSN Danny Danon na pátečním setkání s novináři ukázal na kresbou s návodem "Jak pobodat Žida", která se šíří mezi Palestinci a názorně ukazuje místa, kam je nejúčinnější člověka bodnout.

Tajemník pro politické záležitosti OSN Tayé-Brook Zerihoun zase řekl, že odpovědnost za současné násilí nese Izrael, protože dlouhodobě okupuje palestinská území a oddaluje dohodu o palestinském státě. "Dlouho dušená zloba se proměnila v otevřené běsnění," řekl k palestinským útokům. Upozornil Izrael, že pouze bezpečnostní opatření situaci nezklidní.

hp sva ml

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy