Při čtyřech palestinských útocích zemřel jeden člověk, přes deset lidí utrpělo zranění

ČTK ČTK
8. 3. 2016 20:18
Více než deset zraněných a jednoho mrtvého Izraelce si vyžádaly čtyři útoky Palestinců na příslušníky izraelských bezpečnostních složek i na civilisty. Při palestinsko-izraelském násilí od loňského podzimu zemřelo již přes 200 lidí.
Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto | Foto: Reuters

Jeruzalém - Přes deset zraněných a jednoho mrtvého Izraelce si vyžádaly čtyři útoky Palestinců na příslušníky izraelských bezpečnostních složek i na civilisty. Informoval o tom izraelský list Haarec.

Při palestinsko-izraelském násilí od loňského podzimu zemřelo již přes 200 lidí. Do Izraele v úterý na jednání s premiérem Benjaminem Netanjahuem dorazil americký viceprezident Joe Biden, který bude jednat i s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Jednoho mrtvého a devět zraněných, z toho pět vážně, si vyžádal útok nožem ozbrojeného Palestince v Jaffě, která je součástí Tel Avivu. Útočníka, který bodal nejprve kolemjdoucí nedaleko přístavu a následně motoristy na rušné silnici, policie zastřelila.

Těžká zranění způsobil palestinský útočník také dvěma izraelským policistům, které napadl střelnou zbraní nedaleko jeruzalémského Starého města. Z místa činu se mu podařilo uniknout. Policisté, kteří muže pronásledovali a na které prchající pálil, ale nakonec útočníka zastřelili.

Útoky od loňského října

Třetí úterní incident se odehrál přímo v jeruzalémském Starém městě, kde se již dříve udály podobné útoky. Asi padesátiletá žena z východního Jeruzaléma se přiblížila s nožem v ruce k izraelským policistům a pokusila se je pobodat. Ženu policisté zastřelili, sami žádná zranění neutrpěli.

Čtvrtý útok byl ohlášen z města Petach Tikva ve středním Izraeli, kde Palestinec bodl do krku izraelského civilistu. Bezpečnostní složky útočníka zastřelily.

Protiizraelské útoky, při nichž Palestinci používají hlavně nože nebo auta, začaly loni v říjnu. Zemřelo při nich podle agentury AP nejméně 28 Izraelců a přes 170 Palestinců, z nichž většina byli útočníci přistižení při činu; ostatní zemřeli při protestech. Bezprostředním důvodem násilí byly spory o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře.

Do Izraele na návštěvu dorazil americký viceprezident Joe Biden, který se má odděleně sejít s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Žádný průlom se od těchto jednání ale nečeká.

 

Právě se děje

Další zprávy