Při bojích o afghánský Kunduz zemřelo nejméně padesát Tálibanců

ČTK ČTK
15. 4. 2016 19:12
Nejméně 50 ozbrojenců bylo zabito a více než 60 dalších zraněno při velké ofenzívě Tálibánu v afghánské provincii Kunduz, kde se povstalci opět snažili dobýt stejnojmennou provinční metropoli. Tálibán město loni na několik dní dostal pod kontrolu.
Kunduz.
Kunduz. | Foto: Reuters

Kunduz (Afghánistán) - Při velké ofenzívě Tálibánu v provincii Kunduz, kde se povstalci opět snažili dobýt stejnojmennou provinční metropoli, zemřelo nejméně 50 ozbrojenců a více než 60 dalších utrpělo zraněno.

Pokus o dobytí Kunduzu se afghánským ozbrojeným silám podařilo odrazit, ale boje nadále pokračují. Boje kolem Kunduzu začaly jen několik dní poté, co Tálibán oznámil začátek každoroční jarní ofenzivy a pohrozil, že zahájí rozsáhlé útoky i s využitím sebevražedných útočníků, aby zbavil moci vládu podporovanou Západem.

Boje vypukly ve čtvrtek v šesti okresech provincie Kunduz, klíčové oblasti na severu Afghánistánu, která hraničí s Tádžikistánem. Bojovalo se i kolem provinčního hlavního města, kde afghánští vojáci odráželi ozbrojence celou noc.

"Odehrávaly se tu těžké boje, ale ozbrojencům se nepodařilo obsadit žádné oblasti a my jsme je zatlačili zpět," řekl agentuře Reuters policejní velitel Muhammad Kásim Džangalbáh.

Bojovníci Talibanu krátce obsadili Kunduz v loňském roce, což byla značná rána zasazená vládě prezidenta Ašrafa Ghaního.

Těžké boje jsou hlášeny také z východní provincie Nangarhár, kde afghánské letectvo ve čtvrtek při náletu zabilo 42 bojovníků hlásících se k Islámskému státu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy