Při atentátu na tržišti v západní Číně zemřelo 31 lidí

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2014 11:21
Dvě terénní vozidla vjela mezi stánky ve městě Urumči. Útočníci z aut házeli granáty.
Čínské ozbrojené síly v Urumči (archivní foto).
Čínské ozbrojené síly v Urumči (archivní foto). | Foto: Reuters

Peking - Nejméně 31 obětí na životech si vyžádal atentát na tržišti v ujgurské metropoli Urumči v severozápadní Číně.

Více než 90 lidí utrpělo zranění, informovala agentura Nová Čína.

Podle očitých svědků vjela do davu lidí v centru metropole čínských muslimů dvě terénní vozidla. Jejich posádky z nich do davu házely výbušniny. Nakonec jedno z aut explodovalo a začalo mohutně hořet.

Agentura AP dodává, že jde o nejkrvavější ze série incidentů, jež jsou připisovány místním separatistům z řad radikálních muslimů.

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang je násilnostmi sužována dlouhodobě. Čtvrteční útok na místním tržišti s ovocem a zeleninou je podle státních médií nejhorším násilným činem v regionu za několik let.

Přísnější opatření

Čínské ministerstvo pro veřejnou bezpečnost útok nazvalo "závažným násilným teroristickým incidentem". Šéf vnitrostátní bezpečnosti Meng Jianzhu slíbil, že posílí opatření směřovaná proti "aroganci teroristů".

Čínské policejní vozy se sjíždějí k místu výbuchů v Urumči.
Čínské policejní vozy se sjíždějí k místu výbuchů v Urumči. | Foto: Reuters

"Byla tam dvě vozidla, která jela 'jako blázen' směrem k rannímu trhu," uvedl jeden ze svědků. "Trh byl v naprostém chaosu. Prodavači a zákazníci začali všude pobíhat… byl to určitě teroristický čin," doplnil muž, který agentuře Reuters nechtěl po telefonu sdělit svoje jméno.

"Vzduch byl plný zápachu střelného prachu a zvuků vzlykání," uvedl další z mužů, který místem krátce po útoku procházel. "Bylo jich tam prostě příliš mnoho (obětí), starých lidí, kteří byli na ranním trhu."

Na internetu se krátce po útoku objevila série snímků z místa, na nichž jsou vidět ležící bezvládná těla.

Tvrdá politika Pekingu

Oblast Sin-ťiang zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Místní muslimská menšina Ujgurů si stěžuje na přísné omezení své víry a kultury a na rozpínavost většinového čínského etnika Chanů.

Peking tvrdí, že do oblasti investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.

Foto: Aktuálně.cz

Pravicoví aktivisté ale oponují, že nepokoje rozdmýchává právě tvrdá vládní politika. Mluvčí exilového Světového ujgurského kongresu Dilshat Rexit se domnívá, že Peking by měl svůj přístup přezkoumat. Kdo za zatím posledním útokem stojí, si není jistý.

"Nestálost situace a represivní politiky Pekingu v této oblasti s tím přímo souvisí," řekl Rexit. "Apeluji na Peking, aby tento incident nepoužil jako záminku k rozšíření represivní politiky."

Nekončící série útoků

Bývalý odborník CIA na čínskou problematiku Christopher Johnson uvedl, že komunistický režim možná dojde k závěru, že jeho současný přístup dalším útokům zabránit nedokáže. Zároveň ale vyjádřil pochybnosti, že se Peking vydá liberálnější cestou.

"Ale dříve nebo později si budou muset realitu připustit, protože důkazy je ´praští do nosu‘," doplnil Johnson.

Nejhorší nepokoje oblast zažila v červenci 2009. Podle vládních zdrojů tehdy zahynulo 200 lidí, podle Ujgurů ale až dvojnásobek.

Naposledy koncem dubna si bombový útok na nádraží v metropoli vyžádal tři mrtvé a 79 zraněných. Před týdnem se k incidentu přihlásila radikální Islámská strana Turkestánu, která bojuje za nezávislost území.

 

Právě se děje

Další zprávy