Přežili útok zabijácké eboly, teď musejí svést boj s okolím

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 4. 2014 9:30
Afrikou se podle všeho šíří zcela nový kmen zákeřného viru; úmrtnost přesahuje 70 %.
Ti, o něž začnou pečovat za těmito dveřmi, mívají už jen malou naději. Ta ale umírá poslední.
Ti, o něž začnou pečovat za těmito dveřmi, mívají už jen malou naději. Ta ale umírá poslední. | Foto: Reuters

Konakry - Začíná to jako běžná chřipka. Dva až čtyři dny po kontaktu se smrtícím virem eboly  začnou nakažení pociťovat první příznaky - náhlou slabost, vysokou horečku, urputnou bolest hlavy, svalů, kloubů a břicha.

Po několika hodinách se přidává zvracení a průjem. Až v 90 % případů pak vir tělu zasadí smrtící ránu - začne rozkládat vnitřní orgány.

Postižení krvácí ze všech tělních otvorů i kůže a v bolestech umírají.

Když se 29letý Abdullah D. z vesnice nedaleko guinejské metropole Conakry odhodlal letos v březnu vyhledat lékařskou pomoc, byl už tak slabý, že do nemocnice sotva došel.

Lékaři naštěstí o epidemii, která se právě šíří středozápadní Afrikou, věděli a pacienta s podezřelými symptomy poslali do izolačního zařízení Donka. Udělali dobře.

Výskyt Eboly
Výskyt Eboly | Foto: Světová zdravotnická organizace

Laboratorní testy potvrdily ebolu a Abdullah byl zdrcen. Věděl, že jsou jeho šance na přežití mizivé.

"Strávil jsem deset dní v izolaci a smířil se s tím, že už nikdy neuvidím svou rodinu," vzpomíná otec dvou dětí, který se živí jako maloobchodník.

Stejně jako ve všech ostatních případech byli lékaři téměř bezmocní. Medicína proti viru dosud nemá účinnou zbraň.

Zdravotníkům nezbývá než nemocného izolovat a mírnit druhotné příznaky. Jde především o to, podávat mu infuzi s hydratačním, solným a antibiotickým roztokem.

Čím dřív se nakažený dostane do nemocnice, tím je samozřejmě šance na přežití vyšší.

Klíčových osm dnů

Zda člověk ebole podlehne, nebo se uzdraví, se obvykle ukáže během šesti až osmi dnů. Abdullah o život bojoval pět dní, pak se jeho stav začal pomalu zlepšovat.

Postupně klesala horečka, polevovalo krvácení a nakonec vymizely i další obtíže. Po několika dnech, kdy už pacient netrpěl žádnými příznaky, odebrali experti ze Světové zdravotnické organizace nové vzorky.  

Video: Ebola se šíří Afrikou.
Video: Ebola se šíří Afrikou.

"Když dorazil do izolace v Donka, vůbec to s ním nevypadalo dobře. Nevěděl jsem, jestli přežije. Jeho případ ale prokazuje, že včasná izolace a rychlá pomoc zvyšují šanci na uzdravení," vysvětluje ošetřující lékař Tom Fletcher.

Nejagresivnější kmen viru - ebola Zaire - zabije 9 z 10 lidí. O jaký kmen jde v případě aktuální epidemie, zatím není jasné.

Z posledních zpráv, s nimiž přišel odborný magazín New England Journal of Medicine, se zdá, že jde o dosud neznámý kmen s úmrtností přes 70 procent.

Stigma infekčního

Pro přeživší ale útrapy překonáním děsivé nemoci nekončí.

Stigma přenašeče děsivé nákazy se jich drží ještě dlouhou dobu. Své o tom ví čtyřiadvacetiletá učitelka Fanta S. z Konakry, která se rovněž pro většinu těch, kdo ji znali, nečekaně uzdravila.

Hodně lidí šokovalo, že mě viděli živou. Zírali na mě, jako by viděli ducha.

"Hodně lidí šokovalo, že mě viděli živou. Zírali na mě, jako by viděli ducha," popisovala pedagožka během kontroly několik dní poté, co byla propuštěna.

"Rodina mě podpořila, přesto jsem se ale zavřela ve svém pokoji a dvě hodiny jen plakala," dodává. Kdy se bude moci vrátit do práce, netuší. Strach rodičů a vedení školy je zatím příliš silný.

Ti, kteří nákazu virem přežijí, podle všeho získají doživotní imunitu. Jejich krevní vzorky by proto mohly být klíčem k nalezení očkování.

 

Právě se děje

Další zprávy