Přežili guyanský prales: jedli sklípkany, žáby a listí

rak, ČTK
7. 4. 2007 19:20
Výlet Loica Pilloise a Guilhema Nayrala skončil jako dobrodružný film.
Loic Pillois při návštěvě nemocnice, kde leží jeho přítel Guilhem Nayral. Narozdíl od Pilloise musel je v horším zdravotním stavu.
Loic Pillois při návštěvě nemocnice, kde leží jeho přítel Guilhem Nayral. Narozdíl od Pilloise musel je v horším zdravotním stavu. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Za malý zázrak se ve Francii považuje šťastný konec cesty dvou turistů, kteří zmizeli v tropickém pralese rancouzské Guyany. Objevili se až tento čtvrtek, po 52 dnech. Podle svědectví, která přinesla francouzské média, přežili i díky tomu, že jedli obrovské chlupaté sklípkany, žáby a listí.

Na jejich jídelníček se ostaly také dvě želvy. Jeden z nich řekl, že měl takový hlad, že snědl i želví nohy se vším všudy a pokusil se zkonzumovat i krunýř.

Loic Pillois a Guilhem Nayral se 13. února dali vysadit na břehu řeky Approuague, odkud chtěli dojít pralesem do sto kilometrů vzdáleného Saülu.

Museli se rozdělit

Měli mapu a buzolu, jídlo na deset dní, antibiotika a tablety na úpravu vody. Po dvanácti dnech pochopili, že se ztratili. Vybudovali si přístřešek a pokoušeli se na sebe upozornit ohněm, ale huňatým příkrovem pralesa dým nepronikal, takže záchranáři je nenašli. Po třech týdnech bylo pátrání zastaveno. Nakonec se Pillois pokusil dostat do Saülu sám, což se mu
podařilo, a navedl záchranné čety k Nayralovi, který už nemohl jít.

Rozdělání ohně francouzským dobrodruhům nepomohlo. Dým neprošel přes vrchní, hustá patra pralesa. Zachranáři tak hledání po třech týdnech odvolali.
Rozdělání ohně francouzským dobrodruhům nepomohlo. Dým neprošel přes vrchní, hustá patra pralesa. Zachranáři tak hledání po třech týdnech odvolali. | Foto: Reuters

"Jedli jsme povařená palmová semena, brouky, žáby, neznámé plody," citovala agentura AFP Pilloise. Nayralův otec řekl listu Le Figaro, že oba jedli také larvy, červy a listí. "Brzo litovali, že pohrdli hady, které viděli v prvních dnech. Vrhali se i na sklípkany."

Guilhem Nayral, který na rozdíl od Pilloise zůstává v nemocnici v Cayenne, ostatně stále obtížně mluví, protože jed tohoto pavouka zapůsobil na jeho jazyk. Odbornice citovaná AFP řekla, že indiáni sklípkany, kteří mohou dosáhnout váhy až 200 gramů, jedí běžně, ale po uvaření je zbaví žahavých chlupů, které se mohou zabodnout jako harpuny a vyvolat alergie.

Jako z filmu "Motýlek"

Nayral zhubnul o dvacet kilo a byl už i psychicky na dně, Pillois přežil v lepším stavu. Oba prý byli pokryti cizopasníky, kteří se jim uhnízdili i pod kůží.

Záchranáři, které dnes citoval Le Figaro, řekli, že oba muži mohou děkovat za záchranu své mimořádné tělesné odolnosti a dobré morálce.

Francouzská Guyana leží v jihovýchodním cípu Jižní Ameriky. Prales pokrývá celé její území. V letech 1635-1946 byla francouzskou kolonií, teď je to zámořský departement. Proslula jako místo, kam Francie posílala k odpykání trestu zvlášť těžké zločince. Jedním z nich byl i známý "Motýlek" Henri Charriere. Teď se jí o lepší reklamu stará kosmodrom v Kourou.

 

Právě se děje

Další zprávy