Přežil holokaust i partyzánský odboj. Poválečné pogromy ho ale vyhnaly do Izraele

Přežil holokaust i partyzánský odboj. Poválečné pogromy ho ale vyhnaly do Izraele
Pozůstatek partyzánského bunkru, kde se Mikuláš Bröder s partyzány ukrýval.
Letní tábor Ha Šomer Hacair. Mikuláš Bröder první zprava, uprostřed Robi Buchler (rok 1938).
Příprava na vystěhování do Palestiny.
Budování kibucu Lehavot Chaviva, rok 1948.
Foto: Paměť národa
Jan Gazdík dap Paměť národa, Jan Gazdík, dap
23. 9. 2020 14:31
Mikuláš Bröder přežil holokaust, tvrdé boje partyzánů ve slovenských horách a se štěstím i poválečný pogrom na Židy ve slovenských Topoľčanech. Nakonec emigroval do Izraele a po deseti letech se vrátil do Prahy. Trauma z pogromu a nenávisti k Židům v něm ale zůstávalo. Podívejte se na snímky z jeho života.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy