Van der Bellen dostal ochranku. Kandidátovi na prezidenta vyhrožují neonacisté smrtí

ČTK ČTK
12. 10. 2016 14:04
Alexander Van der Bellen kandiduje v opakovaných prezidentských volbách proti pravicovému populistovi Norbertu Hoferovi. Na sociálních sítích mu pravicoví extremisté vyhrožují smrtí, proto se na předvolebních akcích bude pohybovat jen ve společnosti ozbrojených členů speciálních policejních jednotek. Volby se budou konat 4. prosince.
Alexander van der Bellen.
Alexander van der Bellen. | Foto: ČTK

Vídeň – Kandidát na rakouského prezidenta Alexander Van der Bellen dostal kvůli výhrůžkám smrtí policejní ochranku. Na předvolebních akcích ho budou doprovázet členové speciálního komanda Cobra, informoval list Der Kurier.

Druhé kolo prezidentských voleb se po zrušení a následném odkladu uskuteční 4. prosince.

Van der Bellen soupeří jako nezávislý kandidát s podporou Zelených o prezidentský úřad s členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Podle policie v posledních dnech obdržel výhrůžky smrtí "z neonacistických kruhů".

Dvaasedmdesátiletého politika budou nyní na veřejnosti chránit tři ozbrojení muži, uvedl policejní mluvčí Reinhard Pickl-Herk. Na program předvolební kampaně by ale opatření vliv mít nemělo.

Podle rakouských médií vyhrožoval Van der Bellenovi na Twitteru zastřelením muž, který má podle profilové fotografie na prsou vytetovaný hákový kříž. Uživatel na svém účtu už dříve zveřejnil řadu dalších krajně pravicových příspěvků. Nejedná se však o jedinou výhrůžku, která policii vedla k přidělení ochranky. Fotomontáž jiného uživatele sociálních sítí ukazuje Van der Bellena s několika noži v těle. Podle politikova volebního týmu jsou slovní útoky na prezidentského kandidáta na krajně pravicových webech stále častější.

Opakované druhé kolo rakouských prezidentských voleb se bude konat 4. prosince. V červnu ústavní soud květnovou volbu, v níž Van der Bellen svého rivala Hofera těsně porazil, zrušil kvůli formálním nedostatkům při sčítání hlasů. Říjnový termín odsunuly úřady kvůli vadným obálkám na korespondenční hlasování.

Vůbec se neví, z jakého titulu Norbert Hofer do Česka jel, jestli jako soukromá osoba, či jako oficiální prezidentský kandidát, říká Gerald Schubert. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy