Prezidentské volby v Jižní Osetii vyhrál favorit Kremlu

ČTK ČTK
13. 11. 2011 22:35
Podle průzkumů odevzdalo přes 48 procent voličů hlas Anatoliji Bibilovovi
Anatolij Bibilov u volební urny v Cchinvali s rodinou.
Anatolij Bibilov u volební urny v Cchinvali s rodinou. | Foto: Reuters

Cchinvali - Nedělní první kolo prezidentských voleb v Jižní Osetii vyhrál podle odhadů Anatolij Bibilov, který je označován za kandidáta protežovaného Moskvou.

Na základě průzkumu při odchodu voličů z volebních místností získal Bibilov podle ruských agentur 48,1 procenta hlasů. Tento výsledek by znamenal, že se bude konat druhé kolo voleb.

Na druhém místě se za ministrem pro mimořádné situace Bibilovem podle těchto odhadů výsledků umístila s 30,7 procenta hlasů někdejší ministryně školství Alla Džiojevová. Ostatním devíti kandidátům se podle Interfaxu přisuzuje jen kolem pěti či ještě méně odevzdaných hlasů.

Anatolij Bibilov, vítěz prezidentských voleb v Jižní Osetii, při rozhovoru s novináři. Snímek z 12. listopadu 2011.
Anatolij Bibilov, vítěz prezidentských voleb v Jižní Osetii, při rozhovoru s novináři. Snímek z 12. listopadu 2011. | Foto: Reuters

Volební komise oznámila, že účast v nedělním hlasování byla 66,26 procenta. Pro platnost hlasování byla nezbytná účast nejméně 50 procent registrovaných voličů.

Zatím se nezdá, že by některý ze dvou nejúspěšnějších kandidátů získal přes 50 procent hlasů k vítězství hned v prvním kole. Termín případného druhého kola zdroje neupřesnily.

Předběžné oficiální výsledky se podle Interfaxu očekávají v pondělí. Podle zahraničních pozorovatelů volby probíhaly v klidu.

Po dvou funkčních obdobích se už o křeslo nemohl ucházet dosavadní prezident Eduard Kokojty. Ten je spojován s podezřelým nakládáním s ruskou hospodářskou pomocí, jejíž dopad není i přes štědré investice v Jižní Osetii příliš vidět. Podle AFP jsou všichni kandidáti promoskevští, liší se jen představami o dalším nejlepším postupu.

Ať už volby dopadnou jakkoli, jejich výsledek uzná jen Rusko a několik vzdálených zemí, jako je Venezuela, Nikaragua či ostrov Nauru. Západní státy a valná většina mezinárodního společenství považuje Jižní Osetii nadále za součást Gruzie, kterou Rusko po válce z roku 2008 v podstatě obsadilo. Sami Osetinci chtějí však raději v drtivé většině patřit k Rusku než ke Gruzii.

 

Právě se děje

Další zprávy