Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála vůdkyně opozice, zemi poprvé povládne žena

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2016 17:56
Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála opoziční vůdkyně Cchaj Jing-wen a stane se vůbec první ženou, která kdy stane v čele země. Reprezentuje navíc stranu, která zastává víc konfrontační postoj k pevninské Číně. Ta považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Po sečtení všech volebních lístků získala 56,1 procenta hlasů, zatímco druhý skončil s 31 procenty šéf vládní Národní strany (Kuomintangu) Erik Čchu. Vůdce Kumomintangu uznal volební porážku a své soupeřce pogratuloval. Cchaj Jing-wen slaví úspěch i v parlamentních volbách, její Demokratická pokroková strana obsadí v parlamentu většinu.
Prezidentka Tchaj-wanu Tsai Ing-wen
Prezidentka Tchaj-wanu Tsai Ing-wen | Foto: Reuters

Profil nové tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen

  • Narodila se 31. srpna 1956. Je nejmladší z 11 dětí, její otec byl úspěšný podnikatel a investor.
  • Vystudovala práva na Tchajwanské národní univerzitě a Cornellově univerzitě v New Yorku. V roce 1984 získala doktorský titul na Londýnské ekonomické škole.
  • V období 1984-2000 byla profesorkou práva na univerzitě Čcheng-čch'.
  • V letech 2000 až 2004 působila jako předsedkyně Rady pro záležitosti pevniny, která má na starosti politiku Tchaj-wanu vůči pevninské Číně.
  • Do Demokratické pokrokové strany vstoupila v roce 2004, do čela strany se dostala v roce 2008 po aféře, ve které byl dosavadní předseda Čchen Šuej-pien obžalován z korupce a skončil ve vězení. V roce 2012 z funkce odstoupila, znovuzvolena předsedkyní DPP byla o dva roky později.
  • V letech 2006 až 2007 byla vicepremiérkou země a zároveň předsedkyní Komise na ochranu spotřebitele.
  • O prezidentské křeslo na Tchaj-wanu se již neúspěšně ucházela v roce 2012, kdy ji porazil úřadující prezident Ma Jing-ťiou, který získal 51,6 procenta hlasů. Cchaj, která byla jeho hlavní soupeřkou, skončila na druhém místě se ziskem 45,6 procenta hlasů.
  • Ve své současné prezidentské kampani se snažila o vyzdvihnutí svébytné tchajwanské kultury a demokracie. Přesto je považována za zastánkyni opatrnějšího postoje Tchaj-wanu vůči pevninské Číně.
  • Podle médií je spíše vědecký, uvážlivý typ než slogany hýřící politik. Sama sebe označuje za "atypickou politickou osobnost".
  • Je svobodná a bezdětná. V říjnu 2015 vyjádřila podporu sňatkům osob stejného pohlaví.

Tchaj-pej - Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála opoziční vůdkyně Cchaj Jing-wen. Po sečtení všech volebních lístků získala 56,1 procenta hlasů.

Úspěch zaznamenala Cchaj Jing-wen také v souběžně probíhajících parlamentních volbách. Její Demokratická pokroková strana (DPP) bude mít poprvé v historii v parlamentu většinu. Obsadí 69 ze 113 poslaneckých křesel, zatímco dosud vládní Národní strana (Kuomintang) bude mít v zákonodárném sboru jen 32 zástupců.

V prezidentských volbách získal kandidát Národní strany Erik Čchu 31 procent hlasů. Třetí se umístil kandidát První lidové strany (PFP) James Sung s 12,8 procenta hlasů.

Čtyřiapadesátiletý Čchu porážku přiznal a své soupeřce gratuloval; obklopovali ho přitom jeho smutní příznivci, z nichž někteří plakali. Politik dodal, že už rezignoval na vedení Národní strany, v jejímž čele stál od loňského ledna.

Devětapadesátiletá právnička Cchaj Jing-wen, která se o nejvyšší úřad ucházela už před čtyřmi lety, se stane první ženou v čele tohoto 23milionového státu, který Peking považuje za jednu z čínských provincií a který uznává jen asi dvacítka států.

Cchaj stojí v čele Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Podle analytiků se ale výrazná změna politiky po volbách nečeká. Sama Cchaj zastává opatrný postoj. Počátkem ledna uvedla, že nehodlá Čínu provokovat a že podporuje dialog. Peking dlouhodobě vyhrožuje vojenským zásahem, pokud by Tchaj-wan vyhlásil oficiálně samostatnost. Tento ostrov funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Na Tchaj-wanu se konaly i parlamentní volby, v nichž má DPP podle průzkumů šanci poprvé v novodobé historii získat většinu pro ovládnutí 113členného zákonodárného sboru.

Dosavadní tchajwanský prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou, který již odsloužil dva mandáty a nemůže znovu kandidovat a prosazoval politiku spolupráce s Pekingem, odstoupí z funkce 20. května.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy