Volby na Kypru vyhrál současný prezident Nikos Anastasiadis. Porazil levicového vyzyvatele

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2018 19:30
Staronovou hlavou řecké části Kypru bude Nikos Anastasiadis. Protikandidáta Stavrose Malase porazil už podruhé. Volební účast dosáhla 73 procent.
Nikos Anastasiadis.
Nikos Anastasiadis. | Foto: Reuters

Nikósie - Prezidentské volby na Kypru vyhrála dosavadní hlava státu Nikos Anastasiadis.

Stavros Malas.
Stavros Malas. | Foto: Reuters

V nedělním druhém kole hlasování podle konečných výsledků ziskal 56 procent hlasů. Oznámila to ústřední volební komise.

Prezidentův vyzyvatel Stavros Malas, kterého ve druhém kole podpořilo 44 procent voličů, svou porážku již uznal a Anastasiadovi blahopřál, informovala agentura AFP. Volební účast dosáhla 73 procent.

Oba kandidáti slibovali, že oživí rozhovory o sjednocení ostrova a budou pokračovat v ekonomických reformách. Lišili se jen v taktice, jakou toho chtějí dosáhnout. Jednasedmdesátiletý Anastasiadis zastává konzervativní, padesátiletý Malas, kterého podpořili komunisté ze strany AKEL, levicové postoje.

V centru hlavního města Nikósie se podle agentury DPA po oznámení prvních odhadů shromáždili příznivci současného prezidenta a bujaře slaví.

Oba politici se spolu ve volbách utkali již před pěti lety. V letošním prvním kole 28. ledna získal současný prezident přes 35 procent hlasů, exministra zdravotnictví Malase podpořilo přes 30 procent hlasujících. Neúčast v prvním kole činila 28 procent a neúspěšní kandidáti na místní poměry překvapivě odmítli dát voličům pro druhé kolo doporučení.

Slušný výsledek Malase v prvním kole se interpretoval jako touha voličů po změně. Padesátiletý horlivý zastánce znovusjednocení ostrova vyčítá stávajícímu prezidentovi, že nebyl při rozhovorech dostatečně aktivní. Odsuzuje také nízké mzdy a fakt, že ze země odchází za prací mnoho mladých lidí.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků.

Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kyperská republika je nyní členským státem Evropské unie, ale de facto jde jen o jižní část ostrova. Severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává pouze Turecko.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy