Prezidentské volby v Egyptě začnou 26. května

ČTK ČTK
30. 3. 2014 17:26
Kandidáti na egyptského prezidenta se mohou hlásit do 20.dubna. Výsledky prvního kola by měly být známy do 5. června.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - První kolo egyptských prezidentských voleb se uskuteční 26. a 27. května. Oznámila to dnes podle světových agentur prezidentská volební komise.

Hlavním kandidátem na hlavu státu je polní maršál Abdal Fattáh Sísí, který stál za svržením islamistického prezidenta Muhammada Mursího loni v červenci.

Sísí svou kandidaturu oficiálně oznámil tento týden ve středu. V televizním projevu rovněž řekl, že odešel z armády. Podle egyptského zákona totiž může kandidovat na prezidenta jen civilista.

Sísí se těší mezi Egypťany velké popularitě, i když je spjat s režimem někdejšího prezidenta Husního Mubaraka, kdy byl velitelem letectva. Jeho stoupenci v něm spatřují rozhodného člověka schopného stabilizovat rozdělenou zemi a předpokládá se, že by volby drtivě vyhrál.

Kandidáti na prezidenta se podle volební komise mohou hlásit od pondělí až do 20. dubna. Oficiální výsledky prvního kola voleb by pak měly být známy 5. června, uvedl egyptský deník Al-Ahrám. Jestliže žádný z kandidátů nezíská většinu, uskuteční se ještě 16. až 17. června druhé kolo hlasování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy