Prezidentkou Litvy zvolena eurokomisařka Grybauskaite

Pavel Vondra
18. 5. 2009 7:45
Je to poprvé, co si voliči v postkomunistickém bloku vybrali do čela státu ženu

Vilnius - Voliči v Litvě psali o víkendu dějiny. Tím, že v prezidentských volbách odevzdali přes 69 procent hlasů eurokomisařce Dalii Grybauskaite, rozhodli o výsledku hlasování už v prvním kole.

Někdejší komunistický blok zemí střední a východní Evropy tak získal první ženskou hlavu státu zvolenou přímo lidmi. Sousední Lotyšsko sice reprezentovala v čele státu žena (Vaira Vīķe-Freiberga) už v letech 1999-2007, tam ale podobně jako v České republice volí prezidenta parlament, nikoli přímo lid.

Minulý měsíc měli příležitost získat tento primát Slováci, ti ale nakonec dali před Ivetou Radičovou přednost úřadujícímu prezidentovi Ivanu Gašparovičovi.

Grybauskaite, která kandidovala jako nezávislá s podporou vládnoucích konzervativců, zvítězila v nedělním hlasování s obrovským odstupem: druhý v pořadí - sociální demokrat Algirdas Butkevičius - dostal necelých dvanáct procent hlasů.

Foto: Aktuálně.cz

Volební účast přesáhla podle ústřední volební komise polovinu všech registrovaných voličů (přesně 51,66%), čímž byla splněna další zákonná podmínka pro zvolení hlavy státu už v první kole.

Grybauskaite strávila posledních pět let v Evropské komisi - zprvu jako komisařka pro školství a kulturu, od listopadu 2004 pak jako komisařka pro finanční plánování a rozpočet.

Voliči od 53leté vystudované ekonomky očekávají především účinnější postup proti hospodářské krizi. Právě vědomí, že má své těžce zkoušené vlasti v tomto ohledu co nabídnout, ji také přimělo počátkem roku ohlásit kandidaturu na post hlavy státu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy