České lázně navštíví v budoucnu tisíce čínských dětí

6. 9. 2015 17:40
Do českých lázní by v budoucnu mohlo jezdit i tisíce čínských dětí. Dohodli se na tom prezident Miloš Zeman se svým čínským protějškem v Pekingu.
Miloš Zeman v Číně.
Miloš Zeman v Číně. | Foto: ČTK

Šanghaj - Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na své schůzce v Pekingu tento týden podpořili rozšíření projektu lázeňských pobytů pro čínské děti v České republice. ČTK a deníku Blesk to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj by do českých lázní mohly v brzké budoucnosti jezdit až tisíce dětí z Číny.

V rámci pilotního projektu pobytu čínských dětí s dýchacími problémy v lázních Karlova Studánka přijela v červnu do Česka necelá stovka pacientů a další se do země chystají v nejbližší době.

"Na summitu zaznělo, že pilotní projekt pobytů čínských dětí je velmi důležitý pro Čínu," řekl Němeček. "Poté, co to podpořil čínský prezident, se nám otvírají velké možnosti jednat na úrovni čínských provincií, aby už v příštím roce jednotlivé provinční vlády program financovaly a aby z toho pobytu 200 dětí byly příští rok už tisícovky a v dalších letech se to dále zvýrazňovalo," dodal.

Podporu projektu již slíbila vláda v Šanghaji, odkud bylo v první skupině lázeňských hostů 40 dětí. "Doufám, že v příštím roce z Šanghaje poletí ne 40, ale 400 dětí a v tom dalším roce třeba 4000 dětí. Chceme, aby to byl masový program," zdůraznil ministr zdravotnictví.

Podle Němečka byly čínské děti z pobytu v Karlově Studánce nadšené a i z hlediska lékařských výsledků jim dvou až třítýdenní pobyt pomohl, jak ukázala plicní vyšetření.

"Vzhledem k podpoře prezidenta Si Ťin-pchinga a výsledkům věříme, že příští rok bude tento program již plně financován čínskou stranou. Pro české lázně to přinese velmi zajímavou klientelu, ale je to i skvělá propagace České republiky obecně," konstatoval Němeček, podle něhož je to lepší, než kupříkladu investovat do propagačních filmů či videí.

Vrchní velitel českých ozbrojených sil Miloš Zeman zjevně bere vážně myšlenku, že hranice státu budou nově hlídat proti ilegální migraci čeští vojáci. Prezident míří svými činy proti vlastní analýze. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy