České lázně navštíví v budoucnu tisíce čínských dětí

6. 9. 2015 17:40
Do českých lázní by v budoucnu mohlo jezdit i tisíce čínských dětí. Dohodli se na tom prezident Miloš Zeman se svým čínským protějškem v Pekingu.
Miloš Zeman v Číně.
Miloš Zeman v Číně. | Foto: ČTK

Šanghaj - Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na své schůzce v Pekingu tento týden podpořili rozšíření projektu lázeňských pobytů pro čínské děti v České republice. ČTK a deníku Blesk to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj by do českých lázní mohly v brzké budoucnosti jezdit až tisíce dětí z Číny.

V rámci pilotního projektu pobytu čínských dětí s dýchacími problémy v lázních Karlova Studánka přijela v červnu do Česka necelá stovka pacientů a další se do země chystají v nejbližší době.

"Na summitu zaznělo, že pilotní projekt pobytů čínských dětí je velmi důležitý pro Čínu," řekl Němeček. "Poté, co to podpořil čínský prezident, se nám otvírají velké možnosti jednat na úrovni čínských provincií, aby už v příštím roce jednotlivé provinční vlády program financovaly a aby z toho pobytu 200 dětí byly příští rok už tisícovky a v dalších letech se to dále zvýrazňovalo," dodal.

Podporu projektu již slíbila vláda v Šanghaji, odkud bylo v první skupině lázeňských hostů 40 dětí. "Doufám, že v příštím roce z Šanghaje poletí ne 40, ale 400 dětí a v tom dalším roce třeba 4000 dětí. Chceme, aby to byl masový program," zdůraznil ministr zdravotnictví.

Podle Němečka byly čínské děti z pobytu v Karlově Studánce nadšené a i z hlediska lékařských výsledků jim dvou až třítýdenní pobyt pomohl, jak ukázala plicní vyšetření.

"Vzhledem k podpoře prezidenta Si Ťin-pchinga a výsledkům věříme, že příští rok bude tento program již plně financován čínskou stranou. Pro české lázně to přinese velmi zajímavou klientelu, ale je to i skvělá propagace České republiky obecně," konstatoval Němeček, podle něhož je to lepší, než kupříkladu investovat do propagačních filmů či videí.

Vrchní velitel českých ozbrojených sil Miloš Zeman zjevně bere vážně myšlenku, že hranice státu budou nově hlídat proti ilegální migraci čeští vojáci. Prezident míří svými činy proti vlastní analýze. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

před 30 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy