Barma bude mít nového prezidenta. Parlament zvolil spojence Su Ťij

ČTK ČTK
28. 3. 2018 9:10
Předpokládá se, že Win Myint bude mít stejně jako jeho předchůdce pouze ceremoniální roli a Su Ťij bude vládnout jeho prostřednictvím.
Nový prezident Barmy
Nový prezident Barmy | Foto: Reuters

Neipyijto - Barmský parlament ve středu zvolil novým prezidentem země nynějšího viceprezidenta Win Myinta. Informovala o tom agentura AP. Win nahradí Tchin Ťjoa, který rezignoval ze zdravotních důvodů. Šestašedesátiletý Win Myint je spojenec vůdkyně Barmy a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Předpokládá se, že Win Myint bude mít stejně jako jeho předchůdce pouze ceremoniální roli a Su Ťij bude vládnout jeho prostřednictvím. Su Ťij se prezidentkou stát nemůže, protože jí v tom brání ústava z dob vojenské diktatury. Podle ní nemůže být prezidentem nikdo, jehož blízcí příbuzní jsou cizinci. Zesnulý manžel Su Ťij byl Brit a Britové jsou také její dva synové.

Členové obou komor parlamentu vybírali prezidenta ze tří viceprezidentů, Winovo vítězství se předpokládalo. Wina volilo 403 poslanců, Myin Schweie, který byl kandidátem navrženým armádou, 211 členů parlamentu a Henryho Van Thioa, který zastupuje barmské národnostní menšiny, volilo 18 poslanců.

Win Myint pochází ze zemědělské Iravadské oblasti na jihu země. Podle agentury AP v 80. letech působil jako právník. V roce 1988 se zúčastnil prodemokratického povstání proti tehdejší vojenské vládě, které armáda tvrdě potlačila. Později si odpykal tři roky ve vězeňském táboře. Členem Národní ligy pro demokracii je od jejích počátků před 30 lety.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy