Barma bude mít nového prezidenta. Parlament zvolil spojence Su Ťij

ČTK ČTK
28. 3. 2018 9:10
Předpokládá se, že Win Myint bude mít stejně jako jeho předchůdce pouze ceremoniální roli a Su Ťij bude vládnout jeho prostřednictvím.
Nový prezident Barmy
Nový prezident Barmy | Foto: Reuters

Neipyijto - Barmský parlament ve středu zvolil novým prezidentem země nynějšího viceprezidenta Win Myinta. Informovala o tom agentura AP. Win nahradí Tchin Ťjoa, který rezignoval ze zdravotních důvodů. Šestašedesátiletý Win Myint je spojenec vůdkyně Barmy a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Předpokládá se, že Win Myint bude mít stejně jako jeho předchůdce pouze ceremoniální roli a Su Ťij bude vládnout jeho prostřednictvím. Su Ťij se prezidentkou stát nemůže, protože jí v tom brání ústava z dob vojenské diktatury. Podle ní nemůže být prezidentem nikdo, jehož blízcí příbuzní jsou cizinci. Zesnulý manžel Su Ťij byl Brit a Britové jsou také její dva synové.

Členové obou komor parlamentu vybírali prezidenta ze tří viceprezidentů, Winovo vítězství se předpokládalo. Wina volilo 403 poslanců, Myin Schweie, který byl kandidátem navrženým armádou, 211 členů parlamentu a Henryho Van Thioa, který zastupuje barmské národnostní menšiny, volilo 18 poslanců.

Win Myint pochází ze zemědělské Iravadské oblasti na jihu země. Podle agentury AP v 80. letech působil jako právník. V roce 1988 se zúčastnil prodemokratického povstání proti tehdejší vojenské vládě, které armáda tvrdě potlačila. Později si odpykal tři roky ve vězeňském táboře. Členem Národní ligy pro demokracii je od jejích počátků před 30 lety.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy