Absurdní nařízení. Prezident Turkmenistánu zakázal černá auta, protože se mu nelíbí

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2018 11:46
Obyvatelé hlavního města Turkmenistánu musí svá tmavá auta přelakovat, jinak jim hrozí pokuty.
Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov.
Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov. | Foto: ČTK

Ašchabad - V hlavním městě středoasijského Turkmenistánu nesmějí jezdit na ulici žádná černá auta. Může za to nové nařízení, které vydal autokratický režim prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova.

Vláda úředníkům a dalším činitelům navíc už v minulosti přikázala, aby jezdili jen v autech bílých. Důvod? Berdymuhamedovi se tmavé vozy nelíbí.

Podle nového zákona tohoto postsovětského státu budou muset obyvatelé metropole Ašchabadu přetřít svá černá auta na stříbrnou nebo Berdymuhamedovu oblíbenou bílou barvu.

Pokud tak neučiní, hrozí jim vysoké pokuty. Přelakování auta přitom v zemi, kde je drtivá většina obyvatel chudá, stojí až tři tisíce dolarů (zhruba 64 000 korun). Na nařízení upozornila turkmenská pobočka Rádia Svobodná Evropa s tím, že už v roce 2015 režim zakázal dovoz černých aut ze zahraničí.

Autoritativní vládce Gurbanguli Berdymuhamedov se dostal k moci v roce 2006, kdy zemřel jeho předchůdce a první turkmenský prezident Saparmurat Nijazov.

Ten v zemi zavedl až absurdní kult osobnosti. Sám sebe označoval jako Türkmenbaši (turkmensky Otec všech Turkmenů - pozn. red.). Dokonce přejmenoval dny v týdnu a měsíce v roce tak, aby se jmenovaly po členech jeho rodiny nebo po něm samém.

Jedna z nejtvrdších diktatur

Berdymuhamedov na jeho pojetí prezidentské funkce navázal. Nechal například v centru hlavního města zhotovit monumentální jezdeckou sochu sebe sama. Jeho podobizna z 24karátového zlata na dvacetimetrovém mramorovém podstavci měří šest metrů a byla postavena na údajnou žádost lidu.

Socha prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova v Turkmenistánu.
Socha prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova v Turkmenistánu. | Foto: shutterstock

V roce 2017 Berdymuhamedov formálně obhajoval prezidentský post a proslul opulentní kampaní.

Na jednom z mítinků kupříkladu slíbil dělníkovi, že pojede zdarma do nového letoviska Avaza u Kaspického moře. Klanícím se státním úředníkům rovněž rozdával luxusní dárky.

Mezinárodní humanitární organizace řadí Turkmenistán mezi nejtvrdší diktatury na světě. Režim podle zprávy Výboru OSN proti mučení zadržuje politické vězně v psychiatrických léčebnách, v žalářích disidenty vystavuje bití a znásilňování. Nemálo z nich spáchalo sebevraždu.

V zemi nevycházejí knihy řady spisovatelů, protože jsou zakázané. Sám prezident Berdymuhamedov, který si prakticky zajistil doživotní vládu, však vydal už takřka čtyři desítky knih.

Video: Prezident Berdymuhamedov může vládnout až do smrti

Gurbanguli Berdymuhamedov je znovu prezidentem Turkmenistánu. Autokrat se chlubí, že je skvělý zpěvák, automobilový závodník či odborník na koně. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy