Absurdní nařízení. Prezident Turkmenistánu zakázal černá auta, protože se mu nelíbí

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2018 11:46
Obyvatelé hlavního města Turkmenistánu musí svá tmavá auta přelakovat, jinak jim hrozí pokuty.
Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov.
Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov. | Foto: ČTK

Ašchabad - V hlavním městě středoasijského Turkmenistánu nesmějí jezdit na ulici žádná černá auta. Může za to nové nařízení, které vydal autokratický režim prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova.

Vláda úředníkům a dalším činitelům navíc už v minulosti přikázala, aby jezdili jen v autech bílých. Důvod? Berdymuhamedovi se tmavé vozy nelíbí.

Podle nového zákona tohoto postsovětského státu budou muset obyvatelé metropole Ašchabadu přetřít svá černá auta na stříbrnou nebo Berdymuhamedovu oblíbenou bílou barvu.

Pokud tak neučiní, hrozí jim vysoké pokuty. Přelakování auta přitom v zemi, kde je drtivá většina obyvatel chudá, stojí až tři tisíce dolarů (zhruba 64 000 korun). Na nařízení upozornila turkmenská pobočka Rádia Svobodná Evropa s tím, že už v roce 2015 režim zakázal dovoz černých aut ze zahraničí.

Autoritativní vládce Gurbanguli Berdymuhamedov se dostal k moci v roce 2006, kdy zemřel jeho předchůdce a první turkmenský prezident Saparmurat Nijazov.

Ten v zemi zavedl až absurdní kult osobnosti. Sám sebe označoval jako Türkmenbaši (turkmensky Otec všech Turkmenů - pozn. red.). Dokonce přejmenoval dny v týdnu a měsíce v roce tak, aby se jmenovaly po členech jeho rodiny nebo po něm samém.

Jedna z nejtvrdších diktatur

Berdymuhamedov na jeho pojetí prezidentské funkce navázal. Nechal například v centru hlavního města zhotovit monumentální jezdeckou sochu sebe sama. Jeho podobizna z 24karátového zlata na dvacetimetrovém mramorovém podstavci měří šest metrů a byla postavena na údajnou žádost lidu.

Socha prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova v Turkmenistánu.
Socha prezidenta Gurbanguli Berdymuhamedova v Turkmenistánu. | Foto: shutterstock

V roce 2017 Berdymuhamedov formálně obhajoval prezidentský post a proslul opulentní kampaní.

Na jednom z mítinků kupříkladu slíbil dělníkovi, že pojede zdarma do nového letoviska Avaza u Kaspického moře. Klanícím se státním úředníkům rovněž rozdával luxusní dárky.

Mezinárodní humanitární organizace řadí Turkmenistán mezi nejtvrdší diktatury na světě. Režim podle zprávy Výboru OSN proti mučení zadržuje politické vězně v psychiatrických léčebnách, v žalářích disidenty vystavuje bití a znásilňování. Nemálo z nich spáchalo sebevraždu.

V zemi nevycházejí knihy řady spisovatelů, protože jsou zakázané. Sám prezident Berdymuhamedov, který si prakticky zajistil doživotní vládu, však vydal už takřka čtyři desítky knih.

Video: Prezident Berdymuhamedov může vládnout až do smrti

Gurbanguli Berdymuhamedov je znovu prezidentem Turkmenistánu. Autokrat se chlubí, že je skvělý zpěvák, automobilový závodník či odborník na koně. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 8 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy