reklama
 
 

Prezident nezasáhl, maďarský Temelín dostaví Rusové

10. 2. 2014 16:15
Maďarský prezident podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks.

Budapešť - Maďarský prezident János Áder navzdory protestům opozice podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks.

Mohou se tak rozběhnout práce na největším stavebním projektu v Maďarsku od pádu komunistického režimu.

Budapešť se v lednu dohodla s Moskvou, že bude rozšíření elektrárny na dvojnásobek výkonu ruskou společností Rosatom financovat z ruské půjčky.

Zákon, který minulý týden prosadili poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána , umožní výstavbu dvou nových bloků elektrárny, z nichž každý bude mít výkon více než 1000 megawattů. Levicová opozice požadovala, aby vláda nechala vypsat o rozšíření atomového závodu referendum.

Opoziční aktivisté v reakci na schválení zákona o víkendu vyšplhali na prezidentský palác a ověsili jej transparenty volajícími po plebiscitu. Prezident však jejich požadavky odmítl a zákon podepsal bez jakýchkoli podmínek, neboť je podle něj v souladu s maďarskou ústavou.

Projekt za 367 miliard

"Taková iniciativa překračuje možnosti všech občanů včetně samotného prezidenta," komentoval Áder v prohlášení požadavek na všelidové hlasování.

Moskva poskytne Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (zhruba 275 miliard korun). Celý projekt by měl stát čtyři biliony forintů (zhruba 367 miliard korun).

Elektrárna Paks v nynější podobě sestává ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů. Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy. Elektrárna by měla být rozšířena do roku 2025 a teprve tehdy bude moci Budapešť podle dohody začít se splácením půjčky, kterou musí uhradit 21 let poté.

autoři: ČTK, Zahraničí | 10. 2. 2014 16:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama