Prezident miluje koně, na závody nuceně musí i úředníci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2012 17:07
Těm, kteří v Turkmenistánu odmítnou, hrozí vyhazov z práce
Napajedla. Jaro přišlo i do místního hřebčína
Napajedla. Jaro přišlo i do místního hřebčína | Foto: Martin Cáp

Ašgabat - Pětimilionový Turkmenistán zavedl nařízení, nad nímž by většina Středoevropanů zřejmě kroutila hlavou. Od počátku dubna je v zemi povinná návštěva závodů v parkurovém skákání.

Příkaz, který vyšel z nejvyšších míst, ukládá státním úřadům vyslat každou neděli na závodiště skupinu zaměstnanců. Kdo odmítne, tomu hrozí vyhazov.

Víkendová návštěva závodů je povinná i pro studenty středních škol.

Vše pro prezidenta

Skoky na koních jsou v Turkmenistánu mimořádně populární, ale jejich vášnivým vyznavačem je především prezident Gurbanguli Berdymuhamedov.

Hlava státu je autorem knihy o turkmenských závodních plemenech, z iniciativy prezidenta v zemi vznikají nové hřebčíny a dostihové komplexy.

Pro obyvatele vzdálených obcí rozlehlé pouštní země ale cesta na nejbližší závodiště často představuje nemalý problém. "Občas na to padne celý víkend," konstatoval opoziční turkmenský web Chronika Turkmenistana.

Vzpomínky na Turkmenbašiho

Berdymuhamedov vládne Turkmenistánu železnou rukou od roku 2007 a pomalu se stává věrnou kopií svého výstředního a podivínského předchůdce Saparmurata Nijazova, jenž si nechal říkat Turkmenbaši - otec všech Turkmenů. Ten v zemi zakázal opery a cirkusy a vybudoval si v hlavním městě Ašgabatu příbytek za 70 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

Berdymuhamedov si loni nechal v Ašgabatu postavit orientální palác Oguzhan, který údajně stál pětinásobek. Jeho největší hrdostí jsou ale i podle oficiálních zdrojů hřebčíny, kde prezident chová vzácné pouštní plnokrevníky takzvaného achaltekinského plemene.

Loni stál Berdymuhamedov u zrodu Mezinárodního sdružení achaltekinských hřebčínů, jehož prezidentem se sám stal. Letos v lednu byla v hlavním městě odhalena nová Berdymuhamedova jezdecká socha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy