Prezident miluje koně, na závody nuceně musí i úředníci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2012 17:07
Těm, kteří v Turkmenistánu odmítnou, hrozí vyhazov z práce
Napajedla. Jaro přišlo i do místního hřebčína
Napajedla. Jaro přišlo i do místního hřebčína | Foto: Martin Cáp

Ašgabat - Pětimilionový Turkmenistán zavedl nařízení, nad nímž by většina Středoevropanů zřejmě kroutila hlavou. Od počátku dubna je v zemi povinná návštěva závodů v parkurovém skákání.

Příkaz, který vyšel z nejvyšších míst, ukládá státním úřadům vyslat každou neděli na závodiště skupinu zaměstnanců. Kdo odmítne, tomu hrozí vyhazov.

Víkendová návštěva závodů je povinná i pro studenty středních škol.

Vše pro prezidenta

Skoky na koních jsou v Turkmenistánu mimořádně populární, ale jejich vášnivým vyznavačem je především prezident Gurbanguli Berdymuhamedov.

Hlava státu je autorem knihy o turkmenských závodních plemenech, z iniciativy prezidenta v zemi vznikají nové hřebčíny a dostihové komplexy.

Pro obyvatele vzdálených obcí rozlehlé pouštní země ale cesta na nejbližší závodiště často představuje nemalý problém. "Občas na to padne celý víkend," konstatoval opoziční turkmenský web Chronika Turkmenistana.

Vzpomínky na Turkmenbašiho

Berdymuhamedov vládne Turkmenistánu železnou rukou od roku 2007 a pomalu se stává věrnou kopií svého výstředního a podivínského předchůdce Saparmurata Nijazova, jenž si nechal říkat Turkmenbaši - otec všech Turkmenů. Ten v zemi zakázal opery a cirkusy a vybudoval si v hlavním městě Ašgabatu příbytek za 70 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

Berdymuhamedov si loni nechal v Ašgabatu postavit orientální palác Oguzhan, který údajně stál pětinásobek. Jeho největší hrdostí jsou ale i podle oficiálních zdrojů hřebčíny, kde prezident chová vzácné pouštní plnokrevníky takzvaného achaltekinského plemene.

Loni stál Berdymuhamedov u zrodu Mezinárodního sdružení achaltekinských hřebčínů, jehož prezidentem se sám stal. Letos v lednu byla v hlavním městě odhalena nová Berdymuhamedova jezdecká socha.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy