Prezident Kypru Anastasiadis postoupil ve volbách do druhého kola s levicovým kandidátem Malasem

ČTK ČTK
28. 1. 2018 21:34
Více než půl milionu kyperských voličů ve volbách hlavy státu poslalo do druhého kola dosavadního prezidenta Nikose Anastasiadise a jeho levicového vyzyvatele Stavrose Malase. Podle webu kyperského listu Kathimerini to vyplývá z konečného výsledku sčítání hlasů. Jednasedmdesátiletý vůdce konzervativců Anastasiadis, který sliboval oživit jednání o znovusjednocení ostrova se severní, Turky ovládanou částí, získal 35,5 procenta hlasů. Malase volilo 30,3 procenta hlasujících. Oba politici se tak o přízeň voličů, jejichž účast při hlasování dosáhla 71,4 procenta, střetnou znovu v neděli 4. února.
Nikos Anastasiadis
Nikos Anastasiadis | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy