Prezident Gambie chce AIDS léčit vařenými bylinkami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 1. 2013 18:36
Yahya Jammeh jde ve stopách neblaze proslulého exprezidenta JAR Thaba Mbekiho
Gambijský prezident Yahya Jammeh
Gambijský prezident Yahya Jammeh | Foto: Photo courtesy IISD/Earth Negotiations Bulletin

Banjul - Nemocní s AIDS se budou moci v Gambii v budoucnosti léčit na klinice s 1111 lůžky, kde jim bude poskytnuta léčba bylinkami.

Nemocnici s neortodoxním způsobem léčby se rozhodl vybudovat tamní prezident Yahya Jammeh, a to navzdory obavám odborníků, že tato léčba může být nebezpečná, napsala dnes agentura Reuters.

Prezident Yahya Jammeh už v roce 2007 oznámil, že našel lék z vařených bylinek, který je účinný proti AIDS. Vyvolal tím hněv západních odborníků, podle nichž jen dává nemocným falešnou naději.

"Až se tento projekt naplní, hodláme léčit 10 tisíc pacientů s HIV/AIDS každých šest měsíců s pomocí přírodní medicíny," řekl v úterý v novoročním projevu prezident. Dodal, že nemocnice by měla být otevřena v roce 2015.

Fotoreportáž z Guatemaly, kde děti s AIDS čekají na smrt:

Podle OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO) je Jammehova léčba HIV/AIDS znepokojivá především proto, že vyžaduje, aby pacienti přestali užívat antiretrovirotika, v důsledku čehož budou náchylnější vůči infekcím.

Jammeh v říjnu loňského roku uvedl, že 68 pacientů podstupujících novou léčbu už bylo vyléčeno a propuštěno z nemocnice. Jde podle něj o sedmou skupinu vyléčených od doby, kdy bylinková léčba před pěti lety v zemi začala.

Jammeh není sám

Gambijský prezident není sám, kdo v Africe sklízí kritiku za propagaci síly přírodní medicíny v léčbě AIDS.

Vláda bývalého jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho se stala terčem posměchu za popírání spojitosti mezi virem HIV a nemocí AIDS, a také za doporučování nesmyslných "léčivých" prostředků, jako je kořen červené řepy, namísto mezinárodně prověřených léků.

Jammeh se dostal k moci v Gambii, zemi na západním pobřeží Afriky oblíbené mezi evropskými turisty, při nekrvavém státním převratu v roce 1994. Aktivisté ho viní z porušování lidských práv a před časem vyvolala mezinárodní kritiku poprava devíti odsouzenců.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy