reklama
 
 

Prezident Filipín zaštítil autonomii muslimských oblastí. Pokud to vláda schválí, zřejmě ukončí boje

17. 7. 2017
Filipínský prezident Rodrigo Duterte v pondělí přislíbil, že se zasadí o schválení zákona, který by umožnil na jihu Filipín spojit muslimské oblasti do autonomního celku. Vznikl by tak autonomní region Bangsamoro s vlastní výkonnou, zákonodárnou i fiskální pravomocí. Duterte tím chce ukončit několikatýdenní boje mezi armádou a islamisty, kteří chtějí větší míru autonomie. Na návrhu zákona se společně shodla vláda s Frontou islámského osvobození Morů.

Manila - Prezident převážně křesťanských Filipín Rodrigo Duterte slíbil, že urychlí schválení zákona, který má zajistit neklidné muslimské oblasti na jihu země více autonomie. Uvedla to v pondělí agentura Reuters. Návrh vzešlý z jednání mezi vládou a Frontou islámského osvobození Morů (MILF) by podle této organizace byl tím "nejlepším protijedem" na extremismus, jaký představuje bitva o město Marawi. Vládní jednotky tam bojují s islamisty.

Radikální islámská organizace MILF vznikla v 60. letech a boj za nezávislý muslimský stát zahájila na jihu Filipín v roce 1972. V roce 2014 podepsala s filipínskou vládou mírovou dohodu, na jejímž základě má muslimská komunita na jihofilipínském ostrově Mindanao získat značnou autonomii. Konflikt trvající přes 40 let si odhadem vyžádal 150 tisíc životů a boje vyhnaly z domova přes dva miliony lidí.

Bude-li zákon schválen, sjednotí se převážně muslimské oblasti jihofilipínského ostrova Mindanao v autonomní region Bangsamoro s vlastní výkonnou, zákonodárnou i fiskální pravomocí. "Vše, co je v souladu s ústavou a vůlí Morů, bude schváleno," uvedl Duterte.

Návrh zákona se objevuje v kritické chvíli. Vláda již sedmý týden bojuje s islamistickými povstalci o město Marawi a narůstají obavy, že islamisté napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS) využili deziluze panující mezi lidmi k náboru bojovníků a šíření radikalismu. K deziluzi přispělo i to, že zákon dříve kongresem neprošel.

Během bojů o Marawi už zemřelo přes 550 lidí, z toho 411 islamistů. Více než 260 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Prezident Duterte má tento týden ohlásit, zda na ostrově Mindanao prodlouží 60denní stanné právo.

autor: ČTK | 17. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama