Prezident bosenských Srbů zemřel na infarkt

BBC, man
1. 10. 2007 10:04
Jedenapadesátiletý politik skonal v nemocnici
Milan Jelić.
Milan Jelić. | Foto: Reuters

Sarajevo - Prezident Republiky Srbské v Bosně Milan Jelić náhle zemřel v neděli večer.

Postihl ho infarkt a nezachránil ho ani včasný převoz do nemocnice ve městě Doboj.

"Je to smutný den pro Srbskou republiku," sdělil v prohlášení premiér tohoto útvaru Milorad Dodik.

Srbská republika je součástí Bosny a Hercegoviny. Tvoří ji společně s muslimskou-chorvatskou federací.

Rozdělení země na srbskou a muslimskou-chorvatskou část bylo součástí dohody o ukončení války v Bosně a Hercegovině. Dohodu podepsaly všechny strany konfliktu v americkém Daytonu v roce 1995.

Válka v Bosně trvala tři roky a vyžádala si na 200 tisíc obětí.

Jedenapadesátiletý Jelić byl prezidentem srbské části Bosny teprve od loňského října. Byl členem sociálně-demokratické strany, která je nástupkyní bývalé komunistické strany.

Jelić také stál v čele Bosenského fotbalového svazu. Infarkt ho podle místních médií postihl právě při sledování fotbalového zápasu.

 

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy