reklama
 
 

Prezentace ruské rakety SSC-8 byl podvod, tvrdí server s odkazem na zprávu CIA

18. 2. 2019 18:16
Prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označované kódem 9M729) na lednové konferenci v Moskvě byl podvod. Napsal to dnes americký server The Daily Beast s odvoláním na údajnou zprávu amerických rozvědek. Raketa SSC-8 podle Pentagonu porušuje smlouvu mezi Ruskem a USA o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) a Washington kvůli ní smlouvu vypověděl.

Smlouva INF se týká raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Rusko tvrdí, že křídlatá raketa SSC-8 smlouvu neporušuje, protože má dolet jen 480 kilometrů.

Aby Moskva svou argumentaci podpořila, předvedla zahraničním diplomatům 23. ledna kontroverzní zbraň na konferenci za účasti ruských armádních špiček a náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova.

The Daily Beast napsal, že předváděná raketa, odpalovací zařízení ani přepravní kontejner nebyly tím, za co je organizátoři konference vydávali.

"Téměř nic, co Rusko ukázalo, aby podpořilo svá tvrzení, se netýkalo rakety, o kterou se USA zajímají," napsal americký server s odvoláním na zprávu, kterou vyhotovila Ústřední zpravodajská služba (CIA) spolu s Národní agenturou pro geoprostorové zpravodajství (NGA).

Podle amerických expertů je raketa SSC-8 větší než předváděná zbraň a odpalovaná je z jiné mobilní rampy. Ani prezentované konstrukční schéma neodpovídá raketě, kterou USA od roku 2014 kritizují.

Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou raketu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl 500 kilometrů povolených smlouvou INF, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Odborníci v USA tvrdí, že SSC-8 je pozemní mobilní variantou raket s plochou dráhou letu Kalibr odpalovaných z lodí. Ty smlouva INF nezakazuje.

Video: Ruská stíhačka Su-27P těsně nalétla na stroj F-15C, který patroloval nad Baltem v rámi mise NATO

Ruský pilot natočil druhého ve chvíli, kdy naletěl se stíhačkou Su-27P těsně na stroj F-15C, který patroloval nad Baltským mořem v rámci mise NATO. | Video: Babak Taghvaee |  00:41

autor: ČTK | 18. 2. 2019 18:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama