Převratná studie? Obezita podle ní snižuje riziko demence

Simona Fendrychová
12. 4. 2015 13:26
Britové po dvě desetiletí sledovali na 2 000 000 lidí. A výsledky je překvapily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Jak se preventivně bránit stařecké demenci? Podle britských vědců by se měli lidé řídit zcela opačnými radami, než jaké slýchají u svých lékařů.

V zatím nejrozsáhlejším výzkumu po dvě desetiletí zkoumali vzorek bezmála 2 000 000 lidí s průměrným věkem 55 let.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

A výsledky, publikované v odborném lékařském časopisu Lancet, překvapily i je samotné.

Ukázalo se totiž, že lidem s podváhou hrozí ve starším věku o 39 % větší riziko demence, než je tomu u těch s normální váhou.

Ještě překvapivější bylo zjištění, že u jedinců s nadváhou riziko klesá o celých 18 %, a u obézních je to dokonce o 24 %.

Vysvětlení chybí

"Je to v rozporu s většinou, ne-li všemi studiemi, které byly do této doby publikovány. Pokud je ale všechny postavíte vedle sebe a srovnáte, ta naše je předčí svým rozsahem a přesností," citoval server BBC vedoucího výzkumu Nawab Qizilbash.

Uspokojivé vysvětlení vlivu obezity na demenci nicméně chybí. Existují pouze úvahy týkající se nedostatku vitaminů E a D, který může k výskytu demence přispět a který by mohl být méně častý právě u lidí, kteří více jedí.

Demence je jedním z nejpalčivějších zdravotních problémů současnosti. Dokonce se očekává, že počet pacientů na celém světě se do roku 2050 ztrojnásobí až na 135 milionů.

Navíc neexistuje žádný úspěšný způsob léčby.

Lékaři jako prevenci doporučují nekouřit, cvičit a dodržovat principy vyvážené stravy. Tyto rady by se ale ve světle nových výzkumů teď mohly zdát minimálně zavádějící.

Má to háček

Nawab Qizilbash přesto zdůrazňuje, že nelze opomíjet ostatní zdravotní rizika, která s sebou obezita nese. Srdeční choroby, cukrovka a cévní mozkové příhody mohou zapříčinit to, že se obézní lidé ani nedožijí tak vysokého věku, aby je jejich nadváha mohla před stařeckou demencí ochránit.

Výzkum už komentovaly i britské organizace na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby, které nadále nabádají veřejnost ke zdravému životnímu stylu.

Vědci a lékaři se shodnou, že díky studii vyvstaly nové otázky týkající se vztahu obezity a rizika demence, které ještě musí být zodpovězeny.

Podle profesorky Deborah Gustafsonové z newyorského zdravotního centra SUNY studie pravděpodobně ukázala, že je načase začít se zabývat komplexnější identifikací rizikových a ochranných faktorů demence, než je pouze index tělesné hmotnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy