Puč v Severní Koreji? Spíš jen utajená operace diktátora

Martin Novák Martin Novák
6. 10. 2014 15:20
Kim Čong-un nebyl už přes měsíc spatřen na veřejnosti a ani ho neukázali v televizi.
Kim Čong-un si hraje s dětmi během návštěvy nemocnice.
Kim Čong-un si hraje s dětmi během návštěvy nemocnice. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Praha – Severokorejský vůdce se neobjevil v televizi, na fotografiích ani na veřejnosti od 3. září, což kolem hermeticky uzavřeného diktátorského režimu, jako je ten jeho, vyvolává divoké spekulace.

Je to nemoc? Pokud ano, jak vážná? A pokud ne, odehrává se za oponou poslední stalinistické diktatury planety nějaká dramatická změna? Dokonce převrat?

Jako obvykle, nevíme téměř nic a můžeme se jen dohadovat z toho, co říkají někteří severokorejští uprchlíci nebo Jihokorejci sledující dění na severu a mající "své zdroje".

Běženci z KLDR občas přehánějí, aby se jim dostalo na jihu pozornosti a aby pro Soul zvýšili svoji cenu. Proto těžko soudit, nakolik je možné vzít v potaz slova bývalého prominentního severokorejského básníka a dvorního propagandisty Čang Čin-Sena.

Ten řekl serveru Vice News, že nejde o žádnou nemoc, ale odstavení jedenatřicetiletého Kima od moci skupinou vysoce postavených stranických funkcionářů a generálů.

"Jsou to lidé, kteří chtějí zachovat existenci režimu. Nejde o žádnou občanskou válku, ale střet dvou sil, které nemohou u moci koexistovat," uvedl Čang, který uprchl z KLDR v roce 2004 a v Soulu vydává časopis pro severokorejské emigranty.

Jihokorejci nic takového nepotvrzují. Rozpory v severokorejském vedení jsou pravděpodobné.

Svědčí o nich například prosincová poprava Kimova strýce Čang Song-tcheka nebo vyhazov náčelníka generálního štábu armády KLDR o rok dříve.

Nynější "absence" mladého vůdce patrně skutečně souvisí se zdravotními problémy.

Sám fakt, že severokorejská televize přiznala "fyzické těžkosti", svědčí o tom, že Kim má zdravotní potíže, ale nejsou tak vážné, aby byl ohrožen jeho život nebo stabilita režimu.

V opačném případě by média nejspíš úplně mlčela. Tak jako v případě mrtvice jeho otce Kim Čong-ila v srpnu 2008. Otec nynějšího vládce pak žil ještě další tři roky, zemřel 17. prosince 2011, den před Václavem Havlem (média KLDR ale jeho smrt oznámila až za dva dny).

Jihokorejský deník Čoson Ilbo se domnívá, že Kim Čong-un se podrobil operaci kolenou. Souvisela s jeho nadváhou. Do Pchjongjangu údajně dorazili tajně někteří lékaři ze západní Evropy, aby operaci provedli a dohlédli na léčbu mladého diktátora.

To odpovídá výpovědi, kterou nedávno učinil francouzský lékař Francois-Xavier Roux. V roce 2008 byl právě on kontaktován severokorejskými diplomaty a požádán, aby přiletěl do Pchjongjangu a ujal se léčby Kim Čong-ila.

Rovněž jej požádali, aby o všem mlčel. Promluvil až nedávno. V rozhovoru s novináři řekl, že severokorejští lékaři v sanatoriu pro režimní prominenty byli velmi dobří a zhruba na stejné úrovni jako nejlepší západoevropští neurochirurgové.

Něco podobného se zřejmě opakuje nyní, přestože sám Roux je v Paříži a zdravotní stav Kim Čong-una není tak vážný jako jeho otce v roce 2008.

Jihokorejská televize KBS s odvoláním na nejmenované vládní činitele v Soulu uvedla, že skupina lékařů z Evropy přiletěla do Pchjongjangu už v srpnu.

Příležitost znovu se objevit na veřejnosti má Kim Čong-un v pátek 10. října. Vládnoucí Korejská strana práce má sedmdesáté výročí svého založení.

 

Právě se děje

Další zprávy