Uprchlíci ve slepé uličce. V Africe umírají na útěku po stovkách, Itálie chystá kvóty

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2017 19:16
Zatímco v poušti na východě Nigeru zachránily bezpečnostní složky sedmašedesát migrantů, Itálie naznačuje, že pro přijímání uprchlíků možná zavede kvóty. Na místě, kterému lidé přezdívají "otevřené pohřebiště" nalezli záchranáři 67 urchlíků, které tam nechali převaděči bez jídla a vody, a stovky mrtvých těl. Jeden ze zachráněných později také zemřel. Jedna z cílových destinací afrických uprchlíků - Itálie - však naznačuje, že její kapacita není neomezená a že nemůže přijmout všechny. Italský premiér tak apeloval na ostatní evropské země, aby se na zíchraně a přijetí migrantů více podílely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Niamey - Sedmašedesát migrantů zachránily bezpečnostní složky v poušti na východě Nigeru. Napospas osudu je tam nechali převaděči lidí. Jeden z migrantů krátce poté, co byl zachráněn, zemřel. S odkazem na místní humanitární pracovníky o tom informovala agentura AFP.

Migranti byli nalezeni v poušti poblíž města Séguedine. Několik dní předtím vyjeli z města Agadez ve třech vozech. V poušti je ale převaděči opustili a ponechali bez vody a bez potravin.

Podobných případů v posledních měsících v nigerské poušti přibývá. Podle úřadů bylo v oblasti nalezeno několik stovek mrtvých migrantů, a tak místu někteří přezdívají "otevřené pohřebiště".

V Agadezu, jež je největším městem v centrálním Nigeru, se soustřeďují převaděči lidí, kteří migrantům ze západní Afriky slibují bezpečnou cestu přes Saharu.

V květnu a červnu nigerské bezpečnostní složky podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v poušti blízko hranice s Libyí našly 52 mrtvých migrantů, včetně novorozenců. Dalších 51 migrantů, kteří se pohřešovali na konci června, zřejmě také přišlo v poušti o život. Právě přes Libyi do Itálie vede hlavní trasa, po níž uprchlíci do EVropy přijíždějí.

Italský premiér Paolo Gentiloni však v pátek na okraj summitu skupiny G20 v Hamburku upozornil, že příjmová kapacita migrantů v Itálii "není neomezená". Jeho předchůdce ve funkci Matteo Renzi naznačil, že země by mohla stanovit limit pro množství přijímaných přistěhovalců.

"Nemohu se smířit s myšlenkou, že existuje mezinárodní záchranná operace na moři, ale příjem (migrantů) jen v jedné zemi," upozornil Gentiloni s poukazem na fakt, že drtivá většina migrantů z Afriky do Evropy směřuje přes Libyi právě do Itálie.

Expremiér Renzi předtím prohlásil, že se musí stanovit nějaká kvóta pro příjem přistěhovalců. "Nesmíme mít pocit viny, pokud nemůžeme přijmout všechny. Musíme zachraňovat všechny, ale nemůžeme všechny v Itálii přijmout," řekl.

Za poslední týden apelovala Itálie již několikrát na ostatní země Evropské unie, aby jí s přívalem migrantů pomohly. Od ledna dorazilo do Evropy přes Středozemní moře přes 100 000 lidí, z toho 85 000 do Itálie.

Ministři vnitra zemí Evropské unie ve čtvrtek v Tallinnu tvrdili, že Itálie není v nynější migrační krizi osamocená. Některé konkrétní italské požadavky, například otevření přístavů dalších evropských zemí pro migranty zachráněné na moři, ale zůstaly nevyslyšeny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy