Přetahování o vrak slavné lodi. Obří poklad chce Kolumbie i firma, která ho našla

ČTK ČTK
3. 4. 2019 16:52
Kolumbijský soud vydal embargo na veškeré předměty, které budou vyzvednuty z vraku španělské galeony San José. Ten skrývá na dně Karibského moře v hloubce asi 600 metrů zřejmě největší poklad z potopené lodi. Kvůli právním sporům ale dosud nebyl ze dna v kolumbijských výsostných vodách vyzvednut, ač ho údajně už před třemi desítkami let lokalizovala americká společnost Sea Search Armada (SSA).
Výbuch španělské lodi San José na obrazu Samuela Scotta.
Výbuch španělské lodi San José na obrazu Samuela Scotta. | Foto: Samuel Scott / National Maritime Museum / Wikipedia / Public domain

Soud v kolumbijském městě Barranquilla dal v pátek za pravdu společnosti SSA, která si od 90. let minulého století soudně nárokuje 50 procent z hodnoty nákladu lodi San José, jehož dnešní hodnota se odhaduje na několik miliard dolarů. Firma tvrdí, že vrak nalezlo kolumbijské námořnictvo v roce 2015 podle jejích souřadnic a že jí polovinu pokladu potvrdily už před jejím nalezením kolumbijské soudy.

Společnost SSA, specializující se na hledání potopených vraků, údajně lokalizovala vrak galeony San José už v roce 1982. Kvůli sporům o výši odměny ale kolumbijská vláda odmítla spolupráci s touto firmou na vyzvednutí vraku.

Bývalý prezident Juan Manuel Santos oznámil s velkou pompou nález galeony v prosinci 2015, kdy mimo jiné prohlásil, že je to majetek všech Kolumbijců. Santos posléze vyhlásil výběrové řízení na firmu, která by loď ze dna moře vyzdvihla. Podle místních médií se Santosova vláda dohodla se společností Maritime Archaelogy Consultants Switzerland.

Nová vláda prezidenta Ivána Duqueho, který je v úřadu od loňského srpna, ale rozhodla přehodnotit podmínky výběrového řízení a opakovaně, naposledy minulý měsíc, odložila uzavření kontraktu na vyzvednutí vraku. Důvodem jsou i obavy, že část pokladu připadne soukromé firmě.

Kolumbijská viceprezidentka Martha Lucía Ramírezová tento týden zopakovala, že vláda udělá vše pro to, aby poklad zůstal součástí národního kulturního dědictví. "Nedovolíme, aby dědictví našich předků padlo do rukou obchodníků se starožitnostmi, sběratelů či lovců pokladů," komentovala v úterý Ramírezová rozhodnutí soudu z minulého týdne.

Vláda se opírá o zákon z roku 2013 o ochraně kulturního dědictví, který mimo jiné označuje za kolumbijské národní dědictví vraky lodí i předměty z nich, které se najdou v jejích námořních vodách. Stanoví ale i výjimky, co za kulturní dědictví považovat nelze. Zákon též umožňuje na vyzvednutí vraků založit soukromo-státní konsorcium a vyplatit soukromé firmě až 50 procent z hodnoty předmětů, které nepředstavují kulturní dědictví.

Třístěžňovou galeonu, která patřila do flotily španělského krále Filipa V., potopili Angličané v roce 1708. Na její palubě bylo kromě bronzových kanónů a keramiky také zlato, stříbro a smaragdy z tehdejších španělských kolonií v Jižní Americe.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy