Přetahování o vrak slavné lodi. Obří poklad chce Kolumbie i firma, která ho našla

ČTK ČTK
3. 4. 2019 16:52
Kolumbijský soud vydal embargo na veškeré předměty, které budou vyzvednuty z vraku španělské galeony San José. Ten skrývá na dně Karibského moře v hloubce asi 600 metrů zřejmě největší poklad z potopené lodi. Kvůli právním sporům ale dosud nebyl ze dna v kolumbijských výsostných vodách vyzvednut, ač ho údajně už před třemi desítkami let lokalizovala americká společnost Sea Search Armada (SSA).
Výbuch španělské lodi San José na obrazu Samuela Scotta.
Výbuch španělské lodi San José na obrazu Samuela Scotta. | Foto: Samuel Scott / National Maritime Museum / Wikipedia / Public domain

Soud v kolumbijském městě Barranquilla dal v pátek za pravdu společnosti SSA, která si od 90. let minulého století soudně nárokuje 50 procent z hodnoty nákladu lodi San José, jehož dnešní hodnota se odhaduje na několik miliard dolarů. Firma tvrdí, že vrak nalezlo kolumbijské námořnictvo v roce 2015 podle jejích souřadnic a že jí polovinu pokladu potvrdily už před jejím nalezením kolumbijské soudy.

Společnost SSA, specializující se na hledání potopených vraků, údajně lokalizovala vrak galeony San José už v roce 1982. Kvůli sporům o výši odměny ale kolumbijská vláda odmítla spolupráci s touto firmou na vyzvednutí vraku.

Bývalý prezident Juan Manuel Santos oznámil s velkou pompou nález galeony v prosinci 2015, kdy mimo jiné prohlásil, že je to majetek všech Kolumbijců. Santos posléze vyhlásil výběrové řízení na firmu, která by loď ze dna moře vyzdvihla. Podle místních médií se Santosova vláda dohodla se společností Maritime Archaelogy Consultants Switzerland.

Nová vláda prezidenta Ivána Duqueho, který je v úřadu od loňského srpna, ale rozhodla přehodnotit podmínky výběrového řízení a opakovaně, naposledy minulý měsíc, odložila uzavření kontraktu na vyzvednutí vraku. Důvodem jsou i obavy, že část pokladu připadne soukromé firmě.

Kolumbijská viceprezidentka Martha Lucía Ramírezová tento týden zopakovala, že vláda udělá vše pro to, aby poklad zůstal součástí národního kulturního dědictví. "Nedovolíme, aby dědictví našich předků padlo do rukou obchodníků se starožitnostmi, sběratelů či lovců pokladů," komentovala v úterý Ramírezová rozhodnutí soudu z minulého týdne.

Vláda se opírá o zákon z roku 2013 o ochraně kulturního dědictví, který mimo jiné označuje za kolumbijské národní dědictví vraky lodí i předměty z nich, které se najdou v jejích námořních vodách. Stanoví ale i výjimky, co za kulturní dědictví považovat nelze. Zákon též umožňuje na vyzvednutí vraků založit soukromo-státní konsorcium a vyplatit soukromé firmě až 50 procent z hodnoty předmětů, které nepředstavují kulturní dědictví.

Třístěžňovou galeonu, která patřila do flotily španělského krále Filipa V., potopili Angličané v roce 1708. Na její palubě bylo kromě bronzových kanónů a keramiky také zlato, stříbro a smaragdy z tehdejších španělských kolonií v Jižní Americe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy