Přetahování o vrak slavné lodi. Obří poklad chce Kolumbie i firma, která ho našla

ČTK ČTK
3. 4. 2019 16:52
Kolumbijský soud vydal embargo na veškeré předměty, které budou vyzvednuty z vraku španělské galeony San José. Ten skrývá na dně Karibského moře v hloubce asi 600 metrů zřejmě největší poklad z potopené lodi. Kvůli právním sporům ale dosud nebyl ze dna v kolumbijských výsostných vodách vyzvednut, ač ho údajně už před třemi desítkami let lokalizovala americká společnost Sea Search Armada (SSA).
Výbuch španělské lodi San José na obrazu Samuela Scotta.
Výbuch španělské lodi San José na obrazu Samuela Scotta. | Foto: Samuel Scott / National Maritime Museum / Wikipedia / Public domain

Soud v kolumbijském městě Barranquilla dal v pátek za pravdu společnosti SSA, která si od 90. let minulého století soudně nárokuje 50 procent z hodnoty nákladu lodi San José, jehož dnešní hodnota se odhaduje na několik miliard dolarů. Firma tvrdí, že vrak nalezlo kolumbijské námořnictvo v roce 2015 podle jejích souřadnic a že jí polovinu pokladu potvrdily už před jejím nalezením kolumbijské soudy.

Společnost SSA, specializující se na hledání potopených vraků, údajně lokalizovala vrak galeony San José už v roce 1982. Kvůli sporům o výši odměny ale kolumbijská vláda odmítla spolupráci s touto firmou na vyzvednutí vraku.

Bývalý prezident Juan Manuel Santos oznámil s velkou pompou nález galeony v prosinci 2015, kdy mimo jiné prohlásil, že je to majetek všech Kolumbijců. Santos posléze vyhlásil výběrové řízení na firmu, která by loď ze dna moře vyzdvihla. Podle místních médií se Santosova vláda dohodla se společností Maritime Archaelogy Consultants Switzerland.

Nová vláda prezidenta Ivána Duqueho, který je v úřadu od loňského srpna, ale rozhodla přehodnotit podmínky výběrového řízení a opakovaně, naposledy minulý měsíc, odložila uzavření kontraktu na vyzvednutí vraku. Důvodem jsou i obavy, že část pokladu připadne soukromé firmě.

Kolumbijská viceprezidentka Martha Lucía Ramírezová tento týden zopakovala, že vláda udělá vše pro to, aby poklad zůstal součástí národního kulturního dědictví. "Nedovolíme, aby dědictví našich předků padlo do rukou obchodníků se starožitnostmi, sběratelů či lovců pokladů," komentovala v úterý Ramírezová rozhodnutí soudu z minulého týdne.

Vláda se opírá o zákon z roku 2013 o ochraně kulturního dědictví, který mimo jiné označuje za kolumbijské národní dědictví vraky lodí i předměty z nich, které se najdou v jejích námořních vodách. Stanoví ale i výjimky, co za kulturní dědictví považovat nelze. Zákon též umožňuje na vyzvednutí vraků založit soukromo-státní konsorcium a vyplatit soukromé firmě až 50 procent z hodnoty předmětů, které nepředstavují kulturní dědictví.

Třístěžňovou galeonu, která patřila do flotily španělského krále Filipa V., potopili Angličané v roce 1708. Na její palubě bylo kromě bronzových kanónů a keramiky také zlato, stříbro a smaragdy z tehdejších španělských kolonií v Jižní Americe.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy