Přetahování o Arktidu pokračuje. Svou loď vyslaly USA

gaz, Reuters
12. 8. 2008 9:17
Má dokázat, že se aljašský hřbet táhne 600 km od břehu

New York - Loď Healy americké pobřežní hlídky zamířila do Arktidy, aby zmapovala rozsah aljašského kontinentálního šelfu a dno tamního oceánu. Zjištění expedice hodlají Američané využít při exploraci nalezišť ropy a zemního plynu.

Podle práva státům patří území 200 mil (322 km) od pobřeží, země se však snaží dokázat, že podmořské hřbety jsou jen pokračováním jejich pevninského území. Podle USA aljašský kontinentální šelf zasahuje až do vzdálenosti 600 mil od amerických břehů.

Ceny ropy sice v srpnu klesly na 114 dolarů za barel, státy jako Rusko nebo Spojené státy se však zabývají myšlenkou začít těžit surovinu v Severních mořích.

Chceme Arktidu

Na dno Severního ledového oceánu si činí nárok také Norsko, Island, Dánsko a Kanada. Dosud nebylo území strategicky cenné a vymezení hranic je zde nejasné.

Očekává se, že led v budoucnu díky globálnímu oteplování částečně roztaje a dříve těžko přístupná naleziště budou odhalena.

Díky nejasnému vymezení území tak bude zřejmě docházet k diplomatickým sporům. Ty už koneckonců začaly.

Před rokem k Severnímu pólu poslalo svou loď Rusko, které tvrdí, že jeho Lomonosův hřbet se pod mořem táhne až na sám nejsevernější bod zeměkoule. Na mořském dně pod pólem ruská loď vysadila vlajku.

Poprvé zde

Američané vyplují z aljašského Barrow v úterý a jejich expedice potrvá tři týdny. Podle agentury Reuters výprava zhotoví trojrozměrnou mapu poměrně neznámé části mořského dna, které je známo jako oblast Chukchi.

Na další výpravu se loď vydá znovu v září, tentokrát s ledoborcem.

"Jde o místa, kam se nikdo zatím nevydal, v zásadě se jedná o první krok," potvrdila Reuters Margaret Hayesová z oceánografické sekce americké ministerstva zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy