V "širší" Evropě znovu hrozí otevřená válka. V místě, kde se střetávají zájmy Ruska a Turecka

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 4. 4. 2016 17:07
Přestřelky v Náhorním Karabachu pokračují. Jen v pondělí zemřeli tři ázerbájdžánští vojáci a čtyři vojáci z převážně Armény obývané oblasti. Hrozí, že přes dvě desítky let zmrazený konflikt přeroste v plnohodnotnou válku. V devadesátých letech tu přitom zahynuly desítky tisíc lidí.
Arménský voják v Náhorním Karabachu.
Arménský voják v Náhorním Karabachu. | Foto: Reuters

Baku/Jerevan - Do Náhorního Karabachu se o víkendu vrátila válka. Ázerbájdžán i Arménie hlásí, že boje jsou nejtěžší od uzavření příměří v roce 1994.

Mrtvých jsou desítky a střety – přestože jejich intenzita poklesla  stále pokračují. Hrozí, že přes dvě desítky let zmrazený konflikt přeroste v plnohodnotnou válku.

Jen v pondělí v boji s Arménií podporovanými separatisty podle ázerbájdžánského ministerstva obrany zemřeli tři vojáci z Ázerbájdžánu. Separatisté tvrdí, že zničili celou nepřátelskou vojenskou jednotku.

Karabašský představitel citovaný agenturou Reuters přiznal čtyři oběti pondělních bojů ve vlastních armádních řadách. Karabašské úřady podle agentury Interfax hlásily prudké ranní ostřelování frontové linie ázerbájdžánskými raketomety, houfnicemi a tanky.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany v neděli oznámilo jednostranné příměří, střelba se však ozývá dál. Arménie podle nepotvrzených zpráv přesouvá do Náhorního Karabachu taktické rakety Točka-U, raketomety Smerč, obrněnou techniku a bitevní letadla, napsala ČTK. Jeden z karabašských představitelů nicméně informace o posilách z Arménie odmítl.

Nejmilitarizovanější zóna v "širší" Evropě

Server BBC připomíná, že oblast je dlouhodobě nejmilitarizovanější zónou v "širší" Evropě. Podél tzv. kontaktní linie jsou rozestavěné tanky i dělostřelectvo.

Hranice byla přesto po léta většinou stabilní, narušovaná jen občasnými přestřelkami.

Konflikt, při kterém se převážně Armény osídlená oblast odtrhla od Ázerbájdžánu a převzala kontrolu nad svým okolím, je nicméně více než dvě desítky let "doutnajícím sudem s prachem".

Řešení z první poloviny 90. let je nestabilní, vzájemná nevraživost obou národů veliká.

Podle BBC ale víkendové boje mohla rozpoutat i náhoda. Rána vystřelená "naslepo" do oblasti kontrolované druhou stranou mohla vyprovokovat reakci, střet se rychle rozhořel a vyústil ve smrt několika desítek lidí.

Vliv padající ropy

Pokud šlo o útok záměrný, Ázerbájdžán se mohl rychlou vojenskou akcí snažit získat zpět kontrolu alespoň nad malou částí území, o které začátkem 90. let přišel.

Země tehdy neztratila pouze Náhorní Karabach, ale přinejmenším částečně přišla i o kontrolu nad sedmi dalšími oblastmi.

Foto: Aktuálně.cz

Výsledkem podepsaného klidu zbraní z roku 1994 se stala linie příměří, která zemi rozsekla. Strany oddělila nárazníková zóna.

V zemi však nejsou mírové jednotky, které by na klid zbraní dohlížely.

Rychlou akcí malého rozsahu by Ázerbájdžán, který v posledních letech investoval velkou částku ze svých ropných příjmů do modernizace armádní výzbroje, mohl zároveň odvést pozornost svých obyvatel od ekonomických potíží. Padající ceny ropy mu způsobily nemalé potíže.

Baku o víkendu informovalo, že se ázerbájdžánským vojákům podařilo obsadit dvě vesnice, které do té doby kontrolovali separatisté. Turci, jeho tradiční spojenec, hned po prvních útocích oznámili, že Ázerbájdžán má jejich plnou podporu.

Prodloužená ruka Ruska

Kromě Turecka je ale v oblasti aktivní ještě jedna "těžká politická váha". V souvislosti s Náhorním Karabachem se často mluví o vlivu Moskvy.

Rusko je jednou ze stran, které se spolu s USA a Francií podílejí na mírových rozhovorech. V současné době Moskva usiluje o nový plán pro řešení konfliktu, který by ji postavil do pozice garanta míru.

I příměří z roku 1994 pod sebou mělo ruský podpis.

Rozpoutání střetů okolo Náhorního Karabachu by mohlo vytvořit situaci, která by Rusku umožnila "ospravedlnit" případnou intervenci a nasazení vojáků. O vyslání vlastních mírových jednotek Rusko neúspěšně usilovalo už v 90. letech.

Rusko je dlouhodobým spojencem Arménie, ale zájmy má na obou stranách.

Bez mírové smlouvy

Arménie a Ázerbájdžán se o Náhorní Karabach přou už desítky let. Kořeny tohoto sporu ale sahají více než sto let do minulosti, kdy o vliv v oblasti usilovali křesťanští Arméni, muslimští Turkové a Peršané.

Převážně arménské obyvatelstvo Náhorního Karabachu se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let minulého století. Konflikt si vyžádal asi 30 000 mrtvých, z oblasti prchly statisíce lidí.

Vznikla mezinárodně neuznaná Náhorně-karabašská republika.

Jednání zatím k vyřešení sporu nevedla. Baku hrozí, že spornou oblast dobude zpět silou, nepůjde-li to diplomatickou cestou. Arménie odpovídá, že se proti každému takovému pokusu vojensky postaví.

Potyčky mezi ázerbájdžánskými a arménskými vojáky u Náhorního Karabachu pokračují. Vyžádaly si nejméně tři desítky mrtvých. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy