Přešlapování Západu tlumí naděje v arabském světě

Radim Klekner Radim Klekner
11. 3. 2011 16:16
Po pátečních modlitbách vyšli do ulic obyvatelé několika zemí Blízkého východu.
Jemenský prezident Alí Abdullah Salíh mobilizuje své příznivce.
Jemenský prezident Alí Abdullah Salíh mobilizuje své příznivce. | Foto: Reuters

Rijád, San'á - Po pátečních modlitbách mířily v minulých týdnech do ulic řady zemí arabského světa pravidelně desetitisíce osob. Tento pátek se protestovalo v Jemenu, Ománu, Saúdské Arábii a Kuvajtu, stejně jako na Bahrajnu, demonstrace ale ani zdaleka nebyly tak mohutné jako ještě před nedávnem.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí zahájil totiž proti povstalcům ovládajícím východ země ofenzivu a s úspěšným postupem vládních jednotek uhasíná také naděje na změnu v jiných částech Blízkého východu. Mimo jiné proto, že Spojené státy a jeho spojenci nejsou ochotni v Libyi vojensky zasáhnout a dokonce se zdráhají znemožnit Kaddáfího letectvu, aby útočilo na rebely ze vzduchu.

Desetitisíce lidí i přesto pochodovaly ulicemi hlavního jemenského města San'á. Několik stovek demonstrantů policie snadno rozehnala v Ománu, Saúdské Arábii a Kuvajtu.

Na ostrově Bahrajn chystali tamní šíitové pochod na královský palác, bezpečnostní jednotky ale využily rozpolcenosti opozice a protest udusily v zárodku.

Usekneme vám prsty

Saúdské úřady vydaly v této souvislosti jasné varování každému, kdo by se pokusil narušit státní pořádek v rámci nejautokratičtějšího režimu na Blízkém východě. A to jak zevnitř, tak i zvenčí.

"Usekneme prsty všem, kdo by se pokusili vstoupit na území království," prohlásil šejk Saúd al Fajsál, který zastává úřad ministra zahraničí. Jeho slova byla zjevně adresována Íránu, který se v minulosti opakovaně pokoušel podpořit slabou saúdskou opozici.

Ve světě nikdo ani neočekává, že by zničehonic padly režimy v okolí Perského zálivu opírající se o ropné bohatství. Tím spíše, že Západ nemá sebemenší zájem na podpoře tamní opozice, protože nepokoje by znamenaly pozastavení těžby ropy a nárůst cen suroviny na světových trzích.

V Kuvajtu neměla proto policie žádný větší problém rozehnat pomocí slzného plynu skupinu asi dvou set osob, které demonstrovaly v hlavním městě země. Stejně dopadly protesty v Ománu a na východě Saúdské Arábie.

Nejvíce se tak musí obávat ztráty moci jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih, který čelí nespokojené populaci, jejíž velká část si musí vystačit se dvěma dolary na den. Při páteční demonstraci zranila policie střelbou do davu čtrnáct osob.

Sálih již opozici nabídl změnu ústavy, na jejímž základě by přišel o část svých pravomocí.

Jeho odpůrci nabídku odmítli s tím, že vládce země nabízí "příliš málo a navíc příliš pozdě".

Jemenský prezident ale vůbec nemusí skončit tak jako jeho tuniský a egyptský protějšek bin Alí a Husní Mubarak. Těší se totiž podpoře Washingtonu, protože tvrdě zakročuje proti místním islamistům napojeným na teroristickou organizaci al-Káida.

Několik desítek lidí bylo v pátek na druhé straně zadrženo v ázebájdžánském Baku při demonstraci svolané přes Facebook u příležitosti třicetidenního výročí pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Policie zatčené, kteří protestovali proti vládě prezidenta Ilhama Alijeva, odvezla v autobusu z centra města. Před několika dny byl v Baku zatčen i autor výzvy k demonstracím inspirovaným událostmi v arabských zemích Bachtijar Hadžijev.

 

Právě se děje

Další zprávy