Půl milionu Indonésanů trpí dýchacími obtížemi. Kvůli požárům, které zemi sužovaly měsíce

ČTK ČTK
6. 11. 2015 17:33
Díky požárům, které zužovaly Indonésii od srpna až do konce října trpí dýchacími potížemi více než půl milionu Indonésanů. S ohněm ještě v půlce října bojovalo přes 20 000 hasičů. Země se kvůli rozšířenému ohni a emisím, které zapříčinil, dokonce stala pátým největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Požáry také způsobily řadu dalších problémů jako rušení letů, zavírání škol a zdravotní potíže, a to nejen v Indonésii, ale i u jejích sousedů. Indonéská vláda je nyní pod tlakem, aby se problémům s požáry více věnovala.
Foto: Reuters

Jakarta - Přes 500 000 Indonésanů údajně trpí akutní infekcí dýchacích cest kvůli lesním požárům, které zemi zachvátily v uplynulých měsících, informoval server televizní stanice Al-Džazíra.

Emise z požárů zapříčinily, že se Indonésie stala pátým největším znečišťovatelem ovzduší na světě a vytlačila z tohoto místa Japonsko.

Požáry sužovaly oblast od srpna a podařilo se je dostat pod kontrolu na konci října díky silným dešťům.

Požáry většinou úmyslně zakládají místní farmáři či společnosti pěstující palmu olejnou, aby snadno získali novou zemědělskou půdu.

Letos byly ale horší než v posledních letech kvůli nedostatku deště, který způsobil klimatický jev El Niňo.

Požáry způsobily různé problémy jako rušení letů, zavírání škol a zdravotní potíže, a to nejen v Indonésii, ale i u jejích sousedů, například v Singapuru, Malajsii, Thajsku či na Filipínách. S ohněm ještě v půlce října bojovalo přes 20 000 hasičů.

Indonéská vláda je nyní pod tlakem, aby se problémům s požáry více věnovala. Podle mnohých jde o katastrofickou situaci, která se týká jak zdraví obyvatel, tak životního prostředí.

Nový indonéský prezident Joko Widodo, který vystudoval lesnictví, vypadá, že se o požáry zajímá mnohem více než jeho předchůdci, napsal list The Economist. Do nejhůře postižených oblastí se v říjnu vypravil a dokonce se vrátil dříve z cesty do USA, aby mohl dohlížet na řešení krize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy