Přes Oklahomu a Arkansas se přehnala další tornáda

Zahraničí Zahraničí
31. 5. 2013 10:03
Živel vyvracel stromy a ničil střechy, zraněno bylo devět lidí
Oklahoma po nedávném tornádu.
Oklahoma po nedávném tornádu. | Foto: Reuters

Tulsa - Americký stát Oklahoma zasáhla ve čtvrtek nejméně tři další tornáda, další dvě podle agentury AP řádila v sousedním Arkansasu. Zraněno bylo nejméně devět lidí.

Národní meteorologické centrum (NWS) informovalo, že větrný vír zaznamenali i na předměstí Tulsy, druhého největšího města Oklahomy.

Naštěstí přírodní živel neměl takovou sílu jako ten, který si 20. května vyžádal v Oklahoma City 24 mrtvých a na 300 zraněných. Zničil rovněž kolem 13 000 domů. Tentokrát podle policie poničil jen několik střech.

Předměstí Oklahoma City po tornádu:

Nevlídné počasí hlásili i z Arkansasu, kde bouře ničila především stromy a elektrické vedení. Záchranáři informovali o devíti zraněných, přičemž dva zasáhl blesk.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy