Přes Maďarsko prošlo už 330 000 běženců, o azyl jen během prázdnin požádalo 78 000 lidí

Obrazem z Maďarska: Cesta na Západ je plná prachu, slz i nadějí
Mezinárodní organizace pro migraci oznámila, že se za uplynulé čtyři dny utopilo v Egejském moři mezi Tureckem a Řeckem 58 uprchlíků. Ti, kteří se dostali na evropskou půdu, neskrývali radost.
K uprchlíkům na hranicích s Řeckem a Makedonií dorazila pomoc humanitární organizace Charita ČR.
Charitní dobrovolníci rozdali 2000 potravinových balíčků obsahujících toastový chléb, marmeládu, fazole a balenou vodu. Ženy a děti měly při předávce přednost.
Řecko-makedonskou hranici jen během úterý překročilo 7000 uprchlíků z Řecka.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 10. 2015 10:17
Počet lidí žádajících o azyl v Maďarsku se během prázdnin zvýšil o polovinu, napsal list Magyar Hírlap s odvoláním na data imigračního úřadu. Zatímco v červenci registroval úřad kolem 31 000 žádostí, v srpnu to bylo 47 000. Celkem podali žádost o azyl občané 74 zemí světa, přičemž bezmála polovinu tvoří Syřané. Následují Afghánci, Pákistánci a Iráčané. Přibývá i imigrantů z Bangladéše, Kamerunu, Nigérie a Senegalu. Přes maďarské území už letos prošlo více než 330 000 migrantů. Země kvůli nim vybudovala ochranný plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem. Do konce tohoto týdne se podle Budapešti vláda rozhodne, zda hranice s Chorvatskem uzavře.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy