Přes Maďarsko prošlo už 330 000 běženců, o azyl jen během prázdnin požádalo 78 000 lidí

Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 10. 2015 10:17
Počet lidí žádajících o azyl v Maďarsku se během prázdnin zvýšil o polovinu, napsal list Magyar Hírlap s odvoláním na data imigračního úřadu. Zatímco v červenci registroval úřad kolem 31 000 žádostí, v srpnu to bylo 47 000. Celkem podali žádost o azyl občané 74 zemí světa, přičemž bezmála polovinu tvoří Syřané. Následují Afghánci, Pákistánci a Iráčané. Přibývá i imigrantů z Bangladéše, Kamerunu, Nigérie a Senegalu. Přes maďarské území už letos prošlo více než 330 000 migrantů. Země kvůli nim vybudovala ochranný plot na hranicích se Srbskem a Chorvatskem. Do konce tohoto týdne se podle Budapešti vláda rozhodne, zda hranice s Chorvatskem uzavře.
 

Právě se děje

před 50 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy